Jeden z reaktorov ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá je pod kontrolou ruských okupačných síl, je stále odstavený. Informovala o tom dnes ukrajinská spoločnosť Enerhoatom, ktorá jadrové elektrárne v krajine spravuje. V piatok elektráreň zasiahli delostrelecké údery, z ktorých Moskva a Kyjev vzájomne obvinili jednotky opačnej strany.

Poškodené skladisko

„K 8:00 miestneho času (7:00 stredoeurópskeho času) 6. augusta 2022 Záporožská jadrová elektráreň operuje s rizikom porušenia predpisov o radiácii a požiarnej bezpečnosti," napísal na telegrame Enerhoatom, podľa ktorého bolo pri ostreľovaní poškodené skladisko kyseliny dusičnej a priľahlá technická budova. Naďalej hrozí aj nebezpečenstvo požiaru a úniku vodíka, ale aj rádioaktívnych látok. V dôsledku útoku na elektráreň bol spustený systém havarijnej ochrany jedného z blokov, ktorý bol odpojený od elektrickej siete, jeho funkčnosť zabezpečujú náhradné generátory, uviedla ukrajinská spoločnosť.

Na odstránení následkov piatkového ostreľovania pracujú ukrajinskí pracovníci elektrárne. Zariadenie je stále v prevádzke a vyrába elektrinu pre ukrajinskú elektrickú sieť, napísal Enerhoatom.

„Toto sobotňajšie ráno bolo v mnohých európskych mestách možné iba preto, že Záporožská jadrová elektráreň včera zázrakom nevybuchla. Rusko zariadenie obsadilo a vykonáva nebezpečné provokácie," napísal na twitteri poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak a vyzval OSN, aby od Ruska dôrazne vyžadovala stiahnutie z elektrárne.

Odsúdenie ruského konania

Správanie ruskej armády v areáli elektrárne dnes dôrazne za Európsku úniu odsúdil aj šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. „Ide o závažné a nezodpovedné porušenie bezpečnostných pravidiel jadrovej elektrárne a o ďalší príklad ruskej ľahostajnosti voči medzinárodným pravidlám," napísal Borrell na twitteri.

Ukrajinské úrady v piatok obvinili ruské sily, ktoré najväčšiu európsku jadrovú elektráreň okupujú v podstate od začiatku svojej invázie na Ukrajinu, že zariadenie niekoľkokrát ostreľovali. Rakety v jednom z útokov dopadli priamo vedľa jedného z blokov. Ruská agentúra RIA Novosti naopak s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z ruskej okupačnej správy z ukrajinského Enerhodaru, kde elektráreň leží, uviedla, že delostrelecký útok majú na svedomí ukrajinské jednotky.

Elektráreň môže byť podmínovaná

Kyjev, Londýn aj Washington v posledných dňoch varovali, že ruskí vojaci používajú elektráreň ako ochranný štít a z miesta neďaleko zariadenia ostreľujú ukrajinské pozície. Ukrajina tiež tvrdí, že Rusko na mieste skladuje zbrane.

Nezávislý server The Insider v piatok uviedol, že zdroje z elektrárne upozorňujú na podozrivé aktivity ruských jednotiek. Na začiatku tohto týždňa do areálu zariadenia podľa nich dorazil vojenský konvoj s neznámym nákladom. Jeden zo zdrojov uviedol, že ruskí vojaci časť areálu podminovali.

Správy o podmínovaní nemožno podľa starostu Enerhodaru Dmytra Orlova vylúčiť. V meste podľa neho po poslednej vlne ostreľovania jadrovej elektrárne vládne pochopiteľne panika a očakáva sa ďalšia vlna evakuácií do oblastí, ktoré má pod kontrolou ukrajinská armáda, napísala agentúra Unian.

Ďalšie dôležité správy

Rusko z útoku na ukrajinskú jadrovú elektráreň, naopak, obviňuje „nacionalistický režim v Kyjeve“, ktorý sa vraj pokúšal o
Neprehliadnite

Ukrajina aj Rusko hlásia útok na Záporožskú jadrovú elektráreň, tá zostáva v prevádzke