Ako by mala prebehnúť konzultácia pred operáciou?

Samotnej plastickej operácii má predchádzať odborné vyšetrenie operatérom. Tu sa zistí, či je zákrok, ktorý pacient požaduje, správne indikovaný. Následne by mal byť s pacientom urobený osobný pohovor, počas ktorého sa zisťuje anamnéza. To znamená kompletný zdravotný stav, či má pacient nejaké ochorenia, aké lieky užíva a podobne. Tiež sa lekár oboznamuje s predstavami pacienta o výsledku operácie.

Súčasne je veľmi dôležité aj to, aby lekár vysvetlil základný operačný postup a pooperačnú starostlivosť. Hlavne by mal zdôrazniť možné komplikácie a riziká operácie. Záverom sa lekár spýta pacienta, či všetkému rozumel a či s tým súhlasí. Pacient musí vždy podpísať informovaný súhlas.

Je možné robiť osobnú konzultáciu na diaľku, napríklad cez e-mail?

Takto je možné urobiť iba prvotnú, hrubo orientačnú konzultáciu. Vhodné je to skôr pri jednoduchších zákrokoch, ako napríklad operácia očných viečok. Pošlete potrebné fotografie očí a k tomu vyplníte dotazník o zdravotnom stave. Takto môže lekár získať určitý základný prehľad. Potom musí ale vždy nasledovať aj osobná konzultácia, hoci aj tesne pred zákrokom.

Pri zložitejších operáciách, ktoré si vyžadujú už celkovú narkózu určite e-mailová komunikácia nemôže nahradiť vyšetrenie a osobný pohovor. Napríklad pred zväčšením prsníkov pomocou implantátov vás musí operatér dôkladne premerať, aby zistil rozmery hrudníka a prsníkov, ich symetriu, objem a vzájomné pomery. Takto získa všetky dôležité údaje, ktoré mu pomáhajú vybrať správnu veľkosť implantátov. Ak to chirurg nerobí, a hodnotí len na základe fotografie, je to veľmi neprofesionálne.

Aké vyšetrenia sa robia pred operáciou?

Predoperačné vyšetrenie pred celkovou narkózou pozostáva štandardne z interného vyšetrenia, kedy lekár odoberie krv, moč, urobí EKG, prípadne röntgen pľúc. Na základe toho stanoví aktuálny zdravotný stav, preto toto vyšetrenie nemá byť staršie ako dva týždne pred operáciou. Ak treba, robia sa ešte iné vyšetrenia, špecifické pre daný zákrok. Napríklad pred operáciou prsníkov alebo brucha, by sa mala robiť aj sonografia. Tesne pred operáciou sa ešte robí vyšetrenie anesteziológom, väčšinou už priamo na klinike.

Koľko častí tela je bezpečné naraz operovať?

Je možné operovať aj viac častí naraz, ale nemalo by to nikdy ohroziť pacienta. Ak sa združuje viacero výkonov pod jednu narkózu, mali by to byť skôr jednoduchšie zákroky, ktoré by príliš nepredlžovali operačný čas. Je napríklad bežnou praxou, že sa vkladajú prsné implantáty a súčasne sa operuje aj nos. Alebo sa urobia očné viečka a nos.

Rozhodne ale nie je bezpečné vykonávať dve, alebo tri veľké operácie. Napríklad zmenšovanie prsníkov, čo je výkon približne na tri hodiny, spolu s operáciou brucha, ktorá môže trvať tiež rovnako dlho. Rozhodujúca je teda vždy dĺžka narkózy. Platí, že čím dlhšia je celková narkóza, tým viac stúpa možné riziko s tým spojené.

Je veľmi neprofesionálne, ak lekár rozhoduje o plastike na základe fotografií

Súdny znalec v plastickej chirurgii Imrich Kováč Zdroj: archív Imrich Kováč

Ako dlho by mala pacientka zostať po operácii hospitalizovaná?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa