„Fico bojuje o politické prežitie. Sú tu paralely so zamatovou revolúciou. Súčasná (slovenská) vláda úplne stratila kontakt s realitou, rovnako ako komunistický režim nepochopil, čo sa dialo v roku 1989,“ citoval britský server politologičku Soňu Szomolányiovú z Univerzity Komenského v Bratislave.

Britský server pripomína, že slovenská vláda funguje v krízovom móde od februárovej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. The Telegraph ďalej poukázal na dlhé pôsobenie R. Fica v politike v čase stabilnej ekonomickej situácie a očakávaného štvorpercentného hospodárskeho rastu v tomto roku.

Denník The Guardian upozornil, že malá koaličná strana Most-Híd tlačí na predčasné voľby. R. Fico to však zatiaľ odmietal s tým, že ak sa dostane k moci súčasná opozícia, nastane chaos.

Die Welt k situácii napísal: „Znelo to, ako by R. Fico skutočne vyvodil dôsledky z politickej krízy, v ktorej uviazla jeho krajina po vražde novinára J. Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pri bližšom pohľade je však jasné: Ficovo oznámenia je len zlý vtip.“

Ak by prezident Andrej Kiska vyhovel premiérovým podmienkam, znamenalo by to, „že (takmer) všetko zostane po starom“. Namiesto toho, aby prevzal zodpovednosť, snaží sa ju R. Fico podľa nemeckého denníka presunúť na prezidenta.

Ficov „šachový ťah“ je podľa Die Welt jeho poslednou nádejou. Keby totiž jeho strana Smer-SD vládla ďalej až do roku 2020, mohla by nad ním držať ochrannú ruku. R. Ficovi teraz ide o viac než o jeho úrad. „Ide mu o jeho reputáciu – a v neposlednom rade aj o jeho budúcnosť,“ napísal Die Welt v komentári.

Demonštranti v uliciach slovenských miest sa totiž chcú vysporiadať s minulosťou, požadujú nezávislé vyšetrovanie a tresty. „R. Fico tomu chce zo všetkých síl, ktoré mu ešte zostali, zabrániť,“ dodal nemecký denník.