Vediete inštitúciu, ktorá sa zaoberá podporou demokracie a podnikania voľného trhu po celom svete. Máte nejaké projekty aj v strednej Európe?

Boli sme aktívni aj na Slovensku, spolupracovali sme s inštitútom INEKO na projekte o stave, hrozbách a vývoji demokracie v krajine, keďže niektoré podmienky tu vyvolávajú obavy. Propagujeme spoluprácu vlád a súkromného sektora, pretože všetci vieme, že potrebujeme robustnú ekonomiku. Tým či oným spôsobom je množstvo svetových problémov zakorenených v hospodárskych problémoch. Na svete je podľa Svetovej banky 200 miliónov nezamestnaných, Svetová organizácia práce zasa hovorí, že máme 1,4 miliardy ľudí v takzvaných zraniteľných zamestnaniach. V rodine, v neformálnej ekonomike. Všetci sú právom nejakým spôsobom nespokojní.

Čo je protilátkou na túto nespokojnosť?

Do veľkej miery je to vec ekonomickej stability a silného súkromného sektora. Našou prácou po celom svete je pomáhať vytvárať podmienky, ktoré pomôžu biznisu a tým zároveň stabilizujú spoločnosť. Súkromný biznis je jediný sektor, ktorý vytvára skutočné pracovné miesta a platí skutočné dane. Znie to jednoducho, ale nemôže v tom byť sám. Potrebuje na to vládu, ktorá ho podporuje, vytvára prostredie, v ktorom môže podnikavosť prekvitať. Potrebujeme, aby v tom firmy a vlády spolupracovali. Ak vláda biznis príliš reguluje, ak podnikateľom nenačúva, dusí dobré myšlienky, s ktorými ľudia prichádzajú. Ak je kôň vaším jediným dopravným prostriedkom, musíte sa oňho dobre starať. Bojím sa, že veľký počet nezamestnaných po svete môže skĺznuť do akejsi pandémie nespokojnosti. Na to potrebujeme liek. Liekom je prosperujúca spoločnosť, ktorá si vytvára vlastné pracovné miesta. Vládne pracovné miesta ekonomiku skôr utláčajú.

Je to o ekonomike, hovorí o rastúcom populizme Američan šíriaci kapitalizmus po svete

Gregori Lebedev Zdroj: Miroslava Spodniaková

Máte nejaké konkrétne príklady takýchto iniciatív?

Naše projekty sú rôzne, týkajú sa často návrhov hospodárskych reforiem. Hovoríme o rôznych legislatívnych iniciatívach, ktoré prispievajú k lepšiemu podnikateľskému prostrediu. Učíme biznis komunitu, ako s vládou správne komunikovať. Dôležité je zjednotiť sa v tom a hovoriť jedným hlasom, slušným a konštruktívnym spôsobom. V jednotlivých krajinách máme národné biznis plány, ktoré združujú agendu jednotlivých spoločností a organizácií. Cieľom je dať na stôl všetky požiadavky - aby sme s týmto mohli prísť za ministrami. Chceme napríklad nižšie dane a lepšie vzdelávanie. Povieme politikom: „Ak budete súhlasiť s niektorými našimi požiadavkami, pomôžeme vám ich pripraviť legislatívne, s občianskou spoločnosťou.“ Vláda tak dostane zdravšiu ekonomiku a my zasa svoje.

Na Slovensku to robíte prostredníctvom Americkej obchodnej komory?

Spolu s ostatnými lokálnymi partnermi, miestnymi biznis asociáciami. A tým, že zlepšujeme podnikateľské prostredie, pomáhame aj ostatným. Napríklad ďalším zahraničným investorom. Pomáha to všetkým.

Americký tok peňazí pre takéto aktivity a neziskové organizácie od vstupu Slovenska do Európskej únie a NATO však výrazne poklesol. Nebola to chyba, keď dnes sledujeme nárast antiliberálnych politík, napríklad v Maďarsku a Poľsku?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa