Napriek tomu, že amerického exprezidenta Donalda Trumpa Senát v sobotu (13. februára) oslobodil od obvinení z podnecovania povstania, je možné, že bude čeliť žalobám pre pokus o ovplyvnenie výsledkov prezidentských volieb, ktoré sa konali začiatkom novembra 2020. Pre TASR to uviedol profesor politických vied z Georgijskej univerzity (UGA) Charles Bullock.

Prokuratúra v okrese Fulton v Georgii začala vyšetrovanie proti Trumpovi v súvislosti so zverejnenou nahrávkou telefonátu medzi ním a štátnym tajomníkom Georgie, republikánom Bradom Raffenspergerom. Nahrávka zachytáva, ako Trump tlačí na Raffenspergera, aby mu našiel hlasy, informovala televízna stanica CNN. ,,Myslím si, že existuje dobrá šanca, že veľká porota v okrese Fulton Trumpa obviní. Je však otázne, či sa ho guvernér Floridy (kde má Trump trvalé bydlisko) rozhodne vydať do Georgie na súd. Približne 75 percent obyvateľov tohto okresu volilo (súčasného prezidenta) Joea Bidena. Z tohto dôvodu je pravdepodobné, že Trump by bol postavený pred porotu zloženú z ľudí, ktorí ho nemajú radi," zdôraznil Bullock.

Trump po skončení svojho funkčného obdobia čelí vyšetrovaniam vo viacerých štátoch, pripomína CNN. Konanie bývalého prezidenta a výsledný proces ústavnej žaloby (impeachmentu) však má podľa amerického profesora dlhodobé následky aj pre Republikánsku stranu. Ovplyvní aj šance niektorých jej členov na znovuzvolenie. Z nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky Gallupovho inštitútu vyplýva, že Trumpa aj po násilnostiach zo 6. januára podporuje až 80 percent republikánskych voličov.

Joe Biden
Neprehliadnite

Vakcína proti covidu bude do augusta dostupná pre všetkých Američanov, tvrdí Biden

Táto skutočnosť podľa Bullocka nepriaznivo ovplyvní republikánskych poslancov uchádzajúcich sa o znovuzvolenie v najbližších voľbách v tých oblastiach krajiny, kde značná časť obyvateľstva volila za prezidenta Bidena. ,,Pre svoje znovuzvolenie potrebujú podporu Trumpových prívržencov, čo je väčšina republikánov. Ako sme však videli pri senátnych voľbách v štáte Georgia, ani to im nemusí stačiť," uviedol Bullock. Verejná podpora Trumpovi totiž môže odpudiť iných voličov, bez ktorých kandidáti nedokážu vyhrať, priblížil.

Líder republikánov v Senáte Mitch McConnell hlasoval proti usvedčeniu Donalda Trumpa v rámci impeachmentu. Následne sa však vyjadril, že exprezident je morálne i prakticky zodpovedný za násilnosti v Kapitole, pri ktorých zahynulo päť ľudí. ,,(McConnell) nenávidí Trumpa, ale nemal odvahu hlasovať za impeachment, pretože sa obával, že jeho stranícki kolegovia by sa ho pokúsili nahradiť vo funkcii, tak ako v prípade Liz Cheneyovej," uviedol Bullock. Republikánsky líder si však podľa Bullocka mohol následne dovoliť verejne kritizovať Trumpa, pretože o znovuzvolenie bude najbližšie bojovať až v roku 2026. Podľa profesora je pravdepodobné, že v tom čase sa bude už 84-ročný senátor zo štátu Kentucky chystať do dôchodku.