Vedci stále riešia, či je možné infikovať sa koronavírusom dvakrát, alebo je už človek po prvej nákaze imúnny. Otázka ešte nie je celkom vyjasnená, no objavuje sa však čoraz viac prípadov, keď vírus udrel opakovane.

Prvá reinfekcia v Honkongu

Holandská agentúra BNO News sledujúca reinfekcie zaznamenala k 16. októbru celkovo 24 prípadov opakovanej choroby. 

V prvom z nich išlo o 33-ročného muža z Hongkongu, ktorý mal v marci pozitívny test s miernymi príznakmi covidu. O niekoľko týždňov neskôr ho dvakrát testovali s negatívnym výsledkom. Štyri a pol mesiaca od prvej nákazy mal opäť pozitívny test, hoci nemal žiadne príznaky.

Vedci musia pri opakovanej nákaze zakaždým izolovať a skontrolovať genetický odtlačok vírusu a preukázať, že každá infekcia bola spôsobená iným kmeňom SARS-CoV-2.

Opakovanú infekciu môže spôsobiť množstvo faktorov, napríklad nedostatočná odpoveď imunitného systému, oslabenie imunity či mutácia vírusu, keďže sa ľudia s najnovšou verziou stretávajú v podstate prvýkrát.

Hladina protilátok rýchlo klesá

Bloomberg pripomína, že mnoho štúdií dospelo k záveru, že ľudia si vytvárajú protilátky na dobu približne sedem mesiacov po infekcii. Stále však nie je potvrdené, že by protilátky dokázali zabrániť opakovanej nákaze.

Problémom je, a ukázal to aj výskum, že hladina protilátok rýchlo klesá, najmä u osôb s miernymi príznakmi. Podľa tvrdení BNO News mali reinfikovaní pacienti v prvom prípade mierne alebo žiadne príznaky. Priemerný čas medzi ich nakazením bol 74 dní, pričom minimálny bol iba 12 dní.

Druhá infekcia však spôsobila horšie príznaky ako tá prvá, čo sa stalo v 10 z 19 sledovaných prípadov. Piatim pacientom spôsobila vážne ochorenie.

Vedci si myslia, že jedným z dôvodov môže byť to, že pri druhej nákaze bol pacient vystavený vyššej dávke vírusu. Nie je však známe, či tí, ktorí sú infikovaní druhý krát, môžu prenášať vírus na ostatných.

Odporúča sa preto dodržiavať rovnaké preventívne opatrenia, tvrdí štúdia z prestížneho časopisu Lancet.