V programovom vyhlásení vlády je, uviedol I. Matovič, aby za generálneho prokurátora mohli kandidovať aj ľudia mimo prokuratúry s právnickým vzdelaním. Taktiež tam je zahrnuté, aby sa rozšíril okruh navrhovateľov.

„Poďme vyzvať ľudí, aby sa prihlásili do najlepšieho, najtransparentnejšieho výberového konania a nech sa poslanci slobodne rozhodnú a vyberú najlepšieho,“ povedal predseda vlády.

Premiér Igor Matovič
Neprehliadnite

Matovič: Štvrtá fáza uvoľňovania ekonomiky by mohla byť 20. mája

Verí, že kandidovať budú kvalitné mená. Najväčší strach z čestných ľudí má podľa I. Matoviča slovenská mafia. „Tí vedia, že musia mať na tomto poste človeka, ktorého budú môcť ovládať a bude prižmurovať oči pri skutkoch mafie,“ skonštatoval.

Premiérovi je jedno, či bude generálny prokurátor sudca, právnik alebo prokurátor. Na pozíciu chce najlepšieho človeka s právnickým vzdelaním. „Generálny prokurátor je alfa a omega v boji proti korupcii, čo je moja srdcovka,“ hovorí.

Advokát Daniel Lipšic sa spomína ako možný kandidát na nového generálneho prokurátora. Na margo toho I. Matovič uviedol, že D. Lipšic je už tri a pol roka mimo politiky a nechce sa do nej vrátiť. „Tým pádom si myslím, že je to človek, ktorý je odstrihnutý od politiky,“ podotkol.