Český prezident Miloš Zeman zablahoželal v pondelok maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi k víťazstvu v nedeľňajších parlamentných voľbách. Podľa Zemana kladie Orbán záujmy Maďarska na prvé miesto a služba vlasti je jeho poslaním, píšu webové Novinky.cz.

„Takéto dlhé obdobie na čele krajiny je v týchto časoch neustálych zmien európskym unikátom, a preto je mi cťou, že ťa môžem nazývať svojím priateľom," napísal Zeman v blahoprajnom liste. „Jednoznačné víťazstvo, ktoré si dosiahol už po piatykrát vo voľbách, je pre mňa dôkazom dlhodobej dôvery, ktorej sa tešíš zo strany svojho národa," uviedol Zeman.

Podľa českého prezidenta sú vzťahy medzi Českom a Maďarskom na vynikajúcej úrovni a úspešne sa rozvíja aj vzájomná spolupráca v rámci EÚ a NATO, pričom zdôraznil, že spolupráca v rámci V4 musí zostať prioritou. „Som presvedčený, že stredná Európa má veľký potenciál na prehĺbenie vzájomnej spolupráce na bilaterálnej úrovni aj na medzinárodných fórach," dodal.

Zeman zároveň dúfa, že sa s maďarským premiérom bude môcť osobne stretnúť ešte pred koncom svojho funkčného obdobia, ktoré vyprší 8. marca 2023.

Ďalšie dôležité správy

KK81 Székesfehérvár - Maďarský premiér a líder strany Fidesz Viktor Orbán zdraví svojich priaznivcov počas predvolebného zhromaždenia v maďarskom meste Székesfehérvár v piatok 1. apríla 2022.  V nedeľu 3. apríla sa budú v Maďarsku konať v poradí deviate demokratické voľby do Národného zhromaždenia po zmene režimu v roku 1990. V deň volieb sa uskutoční aj referendum k otázke ochrany detí pred propagandou LGBTI. FOTO TASR/AP 

Prime Minister Viktor Orban greets his supporters prior to delivering a
Neprehliadnite

Stane sa Orbán katom V4? Politológovia to nevylučujú