Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) tvrdí, že v Maďarsku sa už testujú vzorky ruskej vakcíny Sputnik V. Keďže zmluvu na jej dodávku dohadoval exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) a tím na rezorte zdravotníctva, J. Naďovi neprekáža, že Igor Matovič (OĽANO) zmluvu nečítal. Vyhlásil to v relácii TV Markíza Na telo. Poslanec Smeru-SD Ladislav Kamenický uviedol, že Smer-SD podporuje očkovanie Sputnikom V. Tému Sputnika V však Matovič podľa neho využil politicky vo svoj prospech.

Pokiaľ vieme, už necelý týždeň prebiehajú samotné testy. Dostali Sputnik zo Šarišských Michalian, kde je uskladnený, a robia na tom. Očakávame do dvoch týždňov výsledky testov," povedal J. Naď s tým, že odišli len vzorky. Ak laboratórium v Maďarsku vakcínu odobrí, bude sa ňou podľa Naďa dať očkovať.

Matovič a nový premiér Heger
Neprehliadnite

Igor Matovič je najnedôveryhodnejším slovenským politkom, tvrdí prieskum

Igor Matovič vakcínu Sputnik V dohadoval podľa J. Naďa len politicky. „Poznám milión zmlúv, ktoré sa uzatvárajú, a predseda vlády ich nečíta," doplnil. Igor Matovič ešte vo funkcii premiéra podľa neho nepotreboval čítať zmluvu, keďže ju dohadoval minister zdravotníctva. K. Kamenický si myslí, že ak by to I. Matovič myslel vážne, už by sa Sputnikom očkovalo.

Poslanec za Smer-SD chce, aby sa zverejnila zmluva aj list ruskej strany. J. Naď súhlasí so zverejnením zmluvy hneď, ako to bude možné. Minister potvrdil, že vakcíny Sputnik V boli zaplatené neskôr. „Ak sme naozaj pochybili, treba sa pýtať ministerstva zdravotníctva," vysvetlil.

OĽaNO neuvažuje o zmene predsedu

Jaroslav Naď reagoval aj na prieskum dôveryhodnosti politikov, v ktorom vyšiel premiér Eduard Heger (OĽANO) ako tretí najdôveryhodnejší, pričom I. Matovičovi dôvera výrazne klesla. Na otázku, či by v OĽANO neuvažovali o výmene na poste predsedu, povedal, že v OĽANO sa nepozerajú na prieskumy popularity. 

Na snímke poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS) počas rokovania 18. schôdze parlamentu 2. decembra 2020 v Bratislave.
Neprehliadnite

Viskupič, Blaha a Šutaj Eštok volajú po ukončení antigénového testovania

Zopakoval, že premiér je prvý medzi rovnými a je koordinátorom. L. Kamenický reagoval, že prezidentka Zuzana Čaputová mala šancu nevymenovať Igora Matoviča za ministra financií. Vláda je podľa neho nekompetentná a je dôležité ísť do referenda o predčasných voľbách.

Minister obrany zároveň skritizoval poslanca Györgya Gyimesiho (OĽANO) za jeho komunikáciu voči predstaviteľom rezortu diplomacie. Považuje ju za neadekvátnu a poslanec by sa mal podľa neho ospravedlniť.