Juhoafrická republika zrejme predá alebo vymení milión dávok vakcíny proti Covidu-19, ktorú dostala od spoločnosti AstraZeneca. Podľa juhoafrických orgánov tento preparát preukázal veľmi malú účinnosť v prípade miestnej mutácie vírusu. Krajina chce začať očkovať látkou od spoločnosti Johnson & Johnson, uviedla agentúra AP.

Juhoafrický minister zdravotníctva Zweli Mkhize uviedol, že predaj je jednou z možností, ako naložiť s vakcínou firmy AstraZeneca. „Alebo ju môžeme zameniť za inú vakcínu, rokujeme s (programom OSN) Covax či s (austrálskym očkovacím programom) AVATT," uviedol minister. Na rozhodnutie ale nie je veľa času. Dodaný preparát má podľa agentúry AP expiračnú dobu na konci apríla.

Vakcína Astra Zeneca
Neprehliadnite

Podľa expertov WHO vakcínu AstraZeneca môžu dostať aj osoby nad 65 rokov

So závermi juhoafrických úradov o nízkej účinnosti vakcíny firmy AstraZeneca sa nestotožnila Británia či Francúzsko. Odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dnes oznámili, že preparát je bezpečný a účinný aj v prípade juhoafrickej mutácie koronavírusu. Juhoafrickétesty sa údajne uskutočnili na príliš malej vzorke osôb a trvali krátku dobu.

JAR dostala od indického výrobcu Serum Institute of India milión dávok vakcíny, ktorú vyvinula Oxfordská univerzita s britskou farmaceutickou spoločnosťou. Ďalších 500-tisíc dávok má JAR u výrobcu rezervovaných.

Pacient s koronavírusom v nemocnici v juhoafrickej Pretórii
Neprehliadnite

Pri juhoafrickom variante koronavírusu hrozí riziko znovunakazenia, tvrdí štúdia

Juhoafrická vláda teraz vsádza na preparát firmy Johnson & Johnson, u ktorej objednala deväť miliónov dávok. „Vakcína od Johnson & Johnson preukázala, že je účinná proti (juhoafrickej) mutácii 501Y.V2," uviedol minister zdravotníctva. Podľa neho by krajina týmto preparátom, ktorý však stále čaká na súhlas miestneho liekového regulátora, mohla začať očkovanie začiatkom budúceho týždňa. Pre vytvorenie imunity stačí u tejto vakcíny jedna dávka. Ďalšia výhoda preparátu spočíva v tom, že ho môže vyrábať aj jedna miestna firma.

Vláda chce prioritne očkovať zdravotnícky personál. Do konca roka úrady chcú podať vakcínu 70 percentám populácie. O dodávke ďalších vakcín jedná s firmou Moderna či ruskými a čínskymi výrobcami.

JAR, ktorá má zhruba 58 miliónov obyvateľov, vykazuje najvyššie počty nakazených na celom africkom kontinente. V krajine je teraz dominantná miestna mutácia vírusu. Od začiatku epidémie sa nákaza koronavírusu preukázala u 1,5 milióna ľudí, z ktorých 47-tisíc zomrelo.