Japonský súd odsúdil v pondelok dvoch Američanov za pomoc bývalému predsedovi predstavenstva automobilky Nissan Carlosovi Ghosnovi pri úteku z krajiny. Ako píše agentúra AFP, bývalý príslušník amerických špeciálnych síl Michael Taylor dostal trest dva roky odňatia slobody a jeho syn Peter 20 mesiacov.

Ghosnovi pomohli v roku 2019 utiecť z Japonska do Libanonu. K činu sa Taylorovci sa priznali a počas procesu ho oľutovali. Hrozil im trest do troch rokov väzenia za pomoc pri úteku, ktorý americká prokuratúra opísala ako „jeden z najtrúfalejších a dobre zorganizovaných útekov v nedávnej histórii"

Právny tím Taylorovcov žiadal pre nich podmienečný trest a tvrdil, že ich desaťmesačné zadržiavanie v USA predtým, než ich tamojšie úrady vydali do Japonska, by malo byť považované za čiastočný výkon trestu.

KK7 Kraslik -  Na archívnej snímke z 29. septembra 2020 bývalý šéf Nissanu Carlos Ghosn počas tlačovej konferencie na univerzite v libanonskom Kasliku. Súd v Holandsku rozhodol 20. mája 2021, že bývalý šéf Nissanu Carlos Ghosn musí vrátiť takmer 5 miliónov eur zo mzdy, ktorú dostal v roku 2018 od spoločného podniku firiem Nissan a Mitsubishi. FOTO TASR/AP
FILE - In this Sept. 29, 2020, file photo, former Nissan Motor Co. Chairman Carlos Ghosn holds a press conference at the Maronite Christian Ho
Neprehliadnite

Exšéf automobilky Nissan utiekol z Japonska vďaka pomoci dvoch Američanov

Japonská prokuratúra pri prvom zasadnutí súdu v júni opísala dramatické udalosti úteku, počas ktorého sa Ghosn schovával vo veľkej škatuli na hudobné nástroje v snahe dostať sa cez letiskovú bezpečnostnú kontrolu a na palubu súkromného lietadla, píše AFP. Let následne smeroval do Turecka, odkiaľ sa Ghosn dostal do Libanonu, ktorý nemá s Japonskom dohodu o vydávaní hľadaných osôb.

V súvislosti incidentom je obvinený aj tretí muž – George Antoine Zayek –, ktorý je však stále na úteku. Podľa prokuratúry Ghosnova rodina zaplatila Taylorovcom viac ako 860-tisíc dolárov za prípravu úteku a 500-tisíc dolárov v kryptomene za právnikov.

Dvaja piloti a jeden ďalší zamestnanec tureckej súkromnej leteckej spoločnosti dostali v Turecku tresty odňatia slobody vo výške štyri roky a dva mesiace za svoju rolu pri Ghosnovom úteku.

Carlos Ghosn, ktorý viac ako dve desaťročia viedol spoločnosť Nissan Motor Co., bol zatknutý v roku 2018 a obvinený z podhodnocovania svojich príjmov v rokoch 2011–15 a zo zneužívania financií automobilky Nissan na osobné účely. Šesťdesiatsedemročný Ghosn, ktorý má brazílske, francúzske a libanonské občianstvo, obvinenia popiera.

Bývalá pravá Ghosnova ruka Greg Kelly momentálne čaká v Japonsku na verdikt v súvislosti s finančnými zločinmi, za ktoré mu hrozí do desať rokov odňatia slobody.

Na snímke z bezpečnostnej kamery Michael L. Taylor (uprostred) a George-Antoine Zayek na pasovej kontrole na letisku v Istanbule 30. decembra 2019.
Zdroj: TASR
Na snímke z bezpečnostnej kamery Michael L. Taylor (uprostred) a George-Antoine Zayek na pasovej kontrole na letisku v Istanbule 30. decembra 2019.