Japonský premiér Fumio Kišida v piatok predstavil svoju víziu, ktorú nazval posunom k „realistickej diplomacii". Má jeho krajine pomôcť popasovať sa s nebezpečenstvami, ktorým vo svete otrasenom ruskou inváziou na Ukrajinu čelí. TASR správu prevzala od agentúr Reuters a AFP.

Ostražitosť Tokia

„Kišidova vízia pre mier posilní japonskú diplomaciu a bezpečnosť," povedal v prejave na začiatku tradičného diskusného fóra Šangri-La v Singapure.

„Ukrajina dneška môže byť zajtra východnou Áziou," povedal na fóre ministrov obrany ázijských krajín v súvislosti s rastúcimi obavami z napätia medzi Čínou a Taiwanom.

Napätie v regióne

Ako pripomína Reuters, Japonsko je znepokojené rastúcou vojenskou aktivitou Číny vo Východočínskom mori a v okolí Taiwanu. Tokio je ostražité, aj pokiaľ ide o vojenské väzby Pekingu na Moskvu.

Svet musí byť „pripravený na vznik entity, ktorá silou alebo hrozbou pošliape mier a bezpečnosť iných krajín bez toho, aby dodržiavala pravidlá," povedal ďalej Kišida. Vo svojom prejave síce Čínu priamo nemenoval, opakovane však vyzval na dodržiavanie „medzinárodného poriadku založeného na pravidlách".

Kišida hovoril aj o hrozbe, ktorú predstavuje Severná Kórea. KĽDR tento rok uskutočnila najmenej 18 kôl raketových testov.

Ďalšie dôležité správy

Mobilné raketové zariadenia na vojenskej prehliadke na základni Ču-ž'-che v severnej Číne, júl 2017
Neprehliadnite

Čína sa neštíti vojny, ak Taiwan vyhlási nezávislosť, znie z Pekingu