Japonský jen sa prepadol voči doláru. Japonská centrálna banka nesprísnila menovú politiku a drží sa svojho konzervatívneho prístupu. To umocnilo volatilitu na menových trhoch, ktoré tento týždeň ovplyvnila séria zvyšovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami. Dolár posilňuje ku košu mien.

Okolo 19: 15 stredoeurópskeho času dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, stúpal o 1,2 percenta a pohyboval sa okolo 104,83 bodu. Euro voči doláru klesalo o 0,7 percenta na 1,0478 dolára. Dolár si k jenu pripisoval 2,2 percenta na 135,05 jenov. Euro voči jenu stúpalo o 1,5 percenta na 141,50 jenov.

„Bol to veľmi nestály týždeň," uviedol analytik Simon Harvey zo spoločnosti Monex Europe. „Trhy sa stále prispôsobujú zasadnutiu centrálnych bánk z celého týždňa," povedal.

V stredu zvýšila základnú sadzbu americká centrálna banka (Fed) podľa očakávania analytikov o 0,75 percentuálneho bodu, teda do pásma 1,50 až 1,75 percenta. Zvýšenie základného úroku je najväčšie od roku 1994. Dolár na rozhodnutie Fedu reagoval dvojdňovým poklesom.

V ten istý deň Európska centrálna banka po mimoriadnom zasadnutí oznámila, že urýchli práce na mechanizme, ktorý pomôže zmierniť rozdiely vo výnosoch štátnych dlhopisov eurozóny.

Vo štvrtok svoje základné úroky zvýšili prekvapivo švajčiarska centrálna banka a podľa očakávania britská centrálna banka. Japonská centrálna banka dnes nechala svoju menovú politiku bez zmeny.

Ďalšie dôležité správy

Japonský minister obrany Nobuo Kiši
Neprehliadnite

Japonsko prehĺbi vojenskú spoluprácu s NATO. Zintenzívnia spoločné cvičenia