Japonské úrady v piatok potvrdili, že v krajine sa vyskytuje nový variant koronavírusu SARS-CoV-2. Ohnisko nákazy je v imigračnom centre nachádzajúcom sa v regióne Kantó, ktorého súčasťou je aj hlavné mesto Tokio, uviedla v piatok agentúra Reuters.

Nový variant bol zistený u 91 ľudí v imigračnom centre a u dvoch osôb testovaných na letiskách, oznámil tajomník úradu vlády Kacunobu Kató.

„Je možné, že (nový variant) je nákazlivejší ako doterajšie varianty a ak sa bude ďalej rozširovať, mohlo by to viesť k rapídnemu nárastu prípadov nákazy," povedal Kató.

Tokio
Neprehliadnite

Zo zoznamu menej rizikových krajín vypadne Japonsko a Írsko

Odborníci sa domnievajú, že nový variant - odlišný od ostatných, sporadicky sa vyskytujúcich v Japonsku - má pôvod v zahraničí. Takzvaný spike proteín, nachádzajúci sa na povrchu vírusu, však obsahuje mutáciu E484K, ktorá sa vyskytuje aj u doterajších známych variantov a mohla by znížiť účinnosť niektorých vakcín.

Japonské úrady v piatok zároveň potvrdili rozšírenie nákazy v imigračnom zariadení v Tokiu, kde sa nakazilo päť zamestnancov a 39 zo 130 zadržaných osôb. Všetci nakazení sa nachádzajú v karanténe a nikto nemá vážne príznaky ochorenia Covid-19. Predstavitelia zariadenia však z dôvodu ochrany súkromia neposkytli informácie o ich identite.

KK26 Tokio - Ľudia nakupujú 31. decembra 2020 v Tokiu. Japonské Tokio zaznamenalo rekordný počet 1300 nových prípadov koronavírusovej nákazy a guvernérka metropoly Juriko Koikeová preto vo štvrtok poprosila ľudí, aby zostali doma. FOTO TASR/AP
People flock to a shopping street for their yearend shopping in Tokyo Thursday, Dec. 31, 2020. (AP Photo/Hiro Komae)
Neprehliadnite

Japonsko vyhlásilo v oblasti Tokia núdzový stav pre koronavírus

Ľudskoprávne organizácie už dlhodobo kritizujú systém migračných centier v Japonsku pre nedostačujúcu zdravotnú starostlivosť, zlé ubytovacie podmienky a sledovanie pohybu zadržaných.

Japonsko doteraz zaznamenalo 151 prípadov nákazy zmutovanými verziami koronavírusu, ktoré sa po svete začali šíriť z Británie, Juhoafrickej republiky a Brazílie, informoval tamojší rezort zdravotníctva. Od začiatku pandémie zaznamenali v tejto ostrovnej krajine viac ako 400-tisíc infikovaných a 7 194 úmrtí.