Japonská vláda vyhlásila vo štvrtok v oblasti Tokia mesačný núdzový stav po rekordnom dennom náraste počtu infekcií koronavírusom. Uviedla agentúra AFP.

„Obávam sa, že rýchle šírenie nového koronavírusu bude mať nepriaznivý vplyv na ľudské životy a ekonomiku," povedal premiér Jošihide Suga pri oznámení nových opatrení, ktoré by mali začať platiť v piatok. Opatrenia sú však menej prísne než lockdowny v iných častiach sveta a tiež mäkšie ako v čase núdzového stavu v Japonsku vlani na jar.

JB 7 Tokio - Ľudia kráčajú po známej obchodnej ulici v štvrti Harajuku v Tokiu 17. decembra 2020. Japonská metropola Tokio hlási 822 nových prípadov nákazy koronavírusom po čiastočnom uvoľnení karanténnych opatrení. FOTO TASR/AP

People walk through a famed shopping street in the Harajuku neighborhood in Tokyo on Thursday, Dec. 17, 2020. Tokyo reported 822 new cases of the coronavirus, a new high for the Japanese capital and a sharp increase from its previous record the day before, as the countr
Neprehliadnite

Japonskí prominenti sa dávaju tajne zaočkovat čínskou vakcínou

Minister poverený riešením koronavírusovej krízy v Japonsku už skôr varoval, že zdravotný systém v Tokiu je „napnutý". Tokio vo štvrtok zaznamenalo 2 447 nových prípadov a prekonalo tak rekord 1 591 infikovaných z predchádzajúceho dňa. Napriek tomu ostáva miera úmrtí v Japonsku pomerne nízka; od prvej zistenej infekcie z januára 2020 zomrelo v krajine o niečo viac ako 3 700 infikovaných. Vláda sa zdráhala vyhlásiť núdzový stav z obavy pred opätovným prepadom ekonomiky len krátko po tom, ako sa krajina dostala z recesie. Tokijská oblasť totiž vyprodukuje tretinu HDP celej krajiny.

Premiér napriek varovaniam expertov o nedostatočnom rozsahu opatrení potvrdil, že núdzový stav bude v porovnaní s minulým rokom konkrétnejší a viac limitovaný.

Ľudia na ulici v tokijskej ulici Šibuja
Neprehliadnite

Japonsko pre mutáciu koronavírusu zakáže na mesiac vstup cudzincom

Opatrenia prichádzajú pol roka pred začiatkom odložených olympijských hier 2020 v Tokiu. Premiér trvá na tom, že hry sa uskutočnia ako „dôkaz víťazstva ľudstva nad vírusom". Koronavírusová kríza však pravdepodobne podľa AFP ešte viac utvrdí verejnosť v odpore ku konaniu hier. Väčšina obyvateľov bola proti ich uskutočneniu ešte pred terajším nárastom počtu nakazených v rámci tretej vlny.

Organizátori vo štvrtok oznámili, že odložia plánovanú verejnú prezentáciu olympijskej a paralympijskej pochodne v hlavnom meste. Tá sa mala uskutočniť ešte pred začiatkom celoštátnej štafety pochodne s olympijským ohňom 25. marca.

Japonsko dosiaľ neschválilo žiadnu vakcínu proti koronovírusu. Podľa vyjadrenia premiéra by sa mohlo s očkovaním v krajine začať koncom februára.