Dohodu podpísali japonský premiér Fumio Kišida a jeho thajský náprotivok Prajutch Čan-Oča. Informuje o tom TASR na základe správ agentúry Reuters a Kyodo News.

Rokovali o zlepšení dodávateľských reťazcov

Bezpečnostná dohoda má uľahčiť transfery vojenskej techniky a technológií z Japonska do Thajska. Bangkok v súčasnosti disponuje jednou z najväčších a najlepšie vyzbrojených armád v regióne a má dlhodobé väzby na americké ozbrojené sily. Podrobnosti dohody nezverejnili.

Lídri oboch krajín rokovali taktiež o zlepšení dodávateľských reťazcov a vypracovaní päťročného hospodárskeho partnerstva. Japonsko je v súčasnosti najväčším investorom v Thajsku.

Juhovýchodná Ázia je pre Tokio dôležitá už niekoľko desaťročí. V tomto regióne pôsobia veľké japonské priemyselné spoločnosti vrátane automobiliek či výrobcov elektroniky. V juhovýchodnej Ázii súperia o vplyv Spojené štáty a Čína, ktorá je najväčším obchodným partnerom tohto regiónu.

Porušovanie územnej celistvosti by sa nemalo tolerovať

Kišida počas trojdňovej pracovnej cesty navštívil okrem Thajska aj Vietnam a Indonéziu. Japonský premiér ako líder jediného ázijského člena skupiny G7 diskutoval s lídrami týchto krajín o rusko-ukrajinskom konflikte.

Z krajín juhovýchodnej Ázie sa k sankciám Západu voči Moskve pridal len Singapur. Deväť štátov tohto regiónu však v marci podporilo rezolúciu OSN o odsúdení ruskej vojenskej invázie.

„S premiérom Prajutchom sme sa zhodli na tom, že v žiadnom regióne by sa nemalo tolerovať porušovanie zvrchovanosti a územnej celistvosti či jednostranné zmeny statusu quo vojenskou silou," dodal Kišida.

Ďalšie dôležité správy

EBE 40 Naí Dillí - Na snímke zľava predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a indický premiér Naréndra Módí počas stretnutia v Naí Dillí 25. apríla 2022. FOTO TASR/AP


In this photo released by EU Commission President Ursula von der Leyen's Twitter handle, Von der Leyen, left and Indian Prime Minister Narendra Modi greet during their meeting in New Delhi, India, Monday, April 25, 2022. (EU Commission President Ursula von der Leyen's Twitter handle via AP)
Neprehliadnite

Čína sa priateľských vzťahov s Ruskom vzdať nechce, preto sa EÚ obracia na Japonsko a Indiu