Japonsko tieto obvinenia odmietlo a v súvislosti s prípadom obvinilo ruské úrady z násilníckych metód vypočúvania. TASR správu prevzala v utorok z agentúry AP.

Japonského diplomata zadržali 22. septembra. Pri vypočúvaní mal podľa japonského ministerstva zahraničných vecí zakryté oči a nemohol sa hýbať. Japonský rezort diplomacie si následne predvolal ruského veľvyslanca, aby podal oficiálny protest a požadoval oficiálne ospravedlnenie i opatrenia proti opakovaniu podobných postupov.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok vo vyhlásení uviedlo, že japonský diplomat dostal 48 hodín na opustenie územia Ruska a bol označený za nežiadúcu osobu z dôvodu údajnej nezákonnej špionáže.

Generálny tajomník japonskej vlády Hirokazu Matsuno však tvrdenia Ruska o nezákonnej činnosti tohto diplomata označil za úplne neopodstatnené.

Zamestnanec japonského konzulátu bol už v Rusku prepustený z väzby a v stredu by sa mal vrátiť do vlasti, píše AFP.

Rusko oficiálne označuje Japonsko za „nepriateľskú" krajinu. Toto označenie používa aj pre Spojené štáty, Britániu, Austráliu a väčšinu štátov EÚ.

Moskva a Tokio navyše stále nepodpísali mierovú zmluvu, ktorá by medzi oboma krajinami oficiálne ukončila druhú svetovú vojnu. Na príčine je spor o štyri Kurilské ostrovy (japonské Severné teritóriá), ktoré vtedajší Sovietsky zväz anektoval v roku 1945.

Ďalšie dôležité správy

EBE 43 Moskva - Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov hovorí počas on-line tlačovej konferencie v Moskve v Rusku v pondelok 6. júna 2022.   Lavrov v pondelok kritizoval európske krajiny za to, že zablokovali jeho lietadlo na ceste do Srbska. Lavrov bol nútený zrušiť svoju pondelkovú návštevu Srbska po tom, ako okolité krajiny v nedeľu uzavreli svoj vzdušný priestor pre lietadlo, ktorým mal priletieť do Belehradu.
Neprehliadnite

Rusko zadržalo a vyhostilo japonského diplomata obvineného zo špionáže