Japonská ekonomika vzrástla vo štvrtom štvrťroku v celoročnom prepočte o 12,7 percenta. Tempo rastu síce spomalilo z 22,7 percenta v treťom štvrťroku, prekonalo však očakávania analytikov. Za celý rok ekonomika klesla o 4,8 percenta, čo bol druhý najvyšší pokles od roku 1955, odkedy sa tento údaj sleduje, a prvý pokles od finančnej krízy v roku 2009. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnila japonská vláda.

Japonská ekonomika tak v posledných troch mesiacoch roka predĺžila oživenie z najhoršej povojnovej recesie spôsobenej pandémiou choroby Covid-19. K rastu pomohlo oživenie zahraničného dopytu, ktoré zvýšilo vývoz a kapitálové výdavky. Nové vládne obmedzenia, ktoré majú spomaliť šírenie choroby, však vrhajú tieň na ďalší výhľad a analytici varujú že v prvom štvrťroku zrejme ekonomika opäť klesne, hlavne kvôli slabej spotrebe domácností.

Analytici čakali vo štvrtom štvrťroku rast 9,5 percenta. Výkon japonskej ekonomiky bol za október až december lepší ako výkon ekonomík USA a eurozóny. Hrubý domáci produkt USA stúpol o štyri percentá a ekonomika eurozóny o 2,8 percenta klesla. Po dvoch štvrťrokoch rastu potom podľa analytikov zrejme japonská ekonomika získala späť už 90 percent strát spôsobených pandémiou.

WA 9 Chuaj-pej - Zamestnanec ukladá batérie na linku v továrni na výrobu lítiových batérií v meste  Chuaj-pej v stredočínskej provincii An-chuej 14. novembra 2020. Aktivita v čínskych továrňach rástla v novembri najrýchlejšie za tri roky a tiež rast v sektore služieb sa dostal na najvyššiu hodnotu za niekoľko rokov. Pozitívne dáta, ktoré zverejnil čínsky štatistický úrad naznačujú, že druhá najväčšia ekonomika sveta je na ceste, aby sa stala prvou krajinou, ktorej sa podarí vymaniť sa z negatívn
Neprehliadnite

Čínska ekonomika prekonala odhady, v roku 2020 vzrástla o vyše 2 percentá

Globálne oživenie spracovateľského priemyslu výrazne pomohlo japonskému vývozu a kapitálovým výdavkom. Externý dopyt, teda vývoz mínus dovoz, zvýšila HDP v poslednom štvrťroku o jeden percentuálny bod vďaka rastu vývozu o 11,1 percenta. Kapitálové výdavky stúpli o 4,5 percenta a zaznamenali prvé rast za tri štvrťroky.

Súkromná spotreba, ktorá sa na celkovom ekonomickom výkone podieľa viac ako polovicou, sa zvýšila o 2,2 percenta. Spomalila tak z 5,1 percenta v treťom štvrťroku, prekonala však očakávania. Výhľad spotreby je ale neistý, pretože Japonsko zaostáva za západnými krajinami v očkovaní. Rast počtu nakazených tiež prinútil vládu ukončiť kontroverzné podpory cestovania, ktoré v októbri a novembri podporili výdavky v sektore služieb.

Za celý minulý rok spotreba klesla o 5,9 percenta. Celková hodnota reálneho HDP vlani klesla na 529,19 bilióna jenov  z 555,8 bilióna JPY v roku 2019, uviedli agentúry Kjódó a Reuters.