Ministerstvo výstavby zaplatí nadštandardné sumy za poradenské služby. I v prípade, že premiér ministra Mariána Janušeka (SNS) odvolá.

Výber dodávateľa služieb uskutočnil rezort bez verejnej súťaže. Oznam o tendri bol šesť dní zverejnený len na úradnej tabuli ministerstva, okrem víťazných firiem sa neprihlásil nikto. Rezort mal povinnosť oznámiť výsledok Úradu pre verejné obstarávanie a podľa vyjadrenia jeho hovorkyne Heleny Fialovej tak aj urobil. A žiadal, aby výsledok tendra v sume 13 miliónov eur ostal utajený.

Okrem vysokej sumy sa tender dostal do pozornosti médií a koaličných partnerov kvôli osobám, ktoré stoja v pozadí víťazných firiem. Zamedia vznikla krátko po voľbách a vlastní ju Viktor Tretina, známy predsedu SNS Jána Slotu. Firma Avocat zastupuje šéfa národniarov v súdnych sporoch. Vlastníkov oboch firiem dosadila koalícia do orgánov Slovenskej pošty a Železníc SR.

Janušek nakúpil poradcov z okolia Slotu

„Je to absolútny blud. Tender bol normálne vypísaný, normálne prebehol. Tam bola vykonaná kontrola, ktorú som ja inicioval na Najvyššom kontrolnom úrade (NKÚ)," vyjadril sa ku kauze J. Slota po stretnutí s predsedom vlády Robertom Ficom. „Kontrolu na tento tender NKÚ nevykonal a ani ju nemá v pláne činnosti," vyjadrila sa neskôr pre Pravdu hovorkyňa úradu Lenka Nosáľová.

Zmluvu s víťazným konzorciom firiem Avocat, Zamedia, Consulting & Management a European Consultants Organisation zverejnilo ministerstvo pred týždňom na internetovej stránke. Osemstotridsať eur na deň za domáceho a 2 320 eur za zahraničného prednášateľa je mimo akejkoľvek reality, komentoval na blogu dohodnuté sumy za lektorské služby Miroslav Beblavý z mimovládneho Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť a prirovnal ich k honorárom za prednášky držiteľov Nobelových cien.

Za PR služby si konzorcium zinkasuje 4 980 eur mesačne. Konzorcium má v zmluve zaručenú exkluzivitu – ak by rezort chcel vykonať niektorú z dohodnutých 34 činností samostatne, víťaz tendra má stále nárok na celú odmenu. Zmluva je uzavretá do roku 2015. „Aj keby bol pri uzatváraní zmluvy porušený zákon, tak to ešte neznamená, že z nej možno vycúvať,“ upozorňuje M. Beblavý.

Foto na titulke - SITA/Michal Burza