Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, bude rozhodovať v pondelok o predĺžení väzby bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, ktorá od soboty 12. septembra drží v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici hladovku. Potvrdil to jej obhajca Peter Erdős.

Sudca pre prípravné konanie bude v pondelok zároveň rozhodovať aj o predĺžení väzby sudkyne Denisy Cvikovej a exsudcu Richarda Molnára. Trojicu zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v marci v rámci akcie Búrka, keď zadržala dovedna 13 sudcov v súvislosti s komunikáciou s obžalovaným podnikateľom Marianom Kočnerom. Odvtedy sú stíhaní väzobne.

Bývalá sudkyňa Najvyššieho súdu SR Monika Jankovská počas pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici, kde žiada o prepustenie z väzby.
Neprehliadnite

Jankovská vyhlásila vo väznici protestnú hladovku. Sťažuje sa na porušovanie práv

Protestná hladovka

„Moja klientka od 12. septembra drží hladovku a naďalej v nej pokračuje a je odhodlaná vydržať do konca. Je to jej forma protestu proti nezákonnostiam, ktoré sa dejú voči jej osobe,“ povedal P. Erdős.

Podľa vyjadrení hovorkyne Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Moniky Kavcinskej vo všeobecnosti platí, že v súlade s poriadkom výkonu väzby, ak obvinený vyhlási hladovku, do 24 hodín sa o tom informuje lekár, ktorý rozhodne o spôsobe dohľadu nad zdravotným stavom obvineného.

Obvinený podstúpi po vyhlásení hladovky lekárske vyšetrenie, pričom lekár poučí väznenú osobu o rizikách hladovky. Kontrola zdravotného stavu sa vykonáva s prihliadnutím na zdravotný stav väznenej osoby, najmenej však raz za tri dni.

„Ak hladovka trvá viac ako sedem dní, kontrola zdravotného stavu sa vykoná každý deň. V prípade potreby je na návrh lekára takáto osoba umiestená na lôžkovú časť zdravotníckeho zariadenia v ústave. Ak by došlo k zhoršeniu zdravotného stavu väznenej osoby z dôvodu držania hladovky, je takáto osoba eskortovaná do Nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne,“ uviedla M. Kacvinská.

Monika Jankovská
Neprehliadnite

Jankovská a Cviková chcú ísť na slobodu. Súd o tom rozhodne začiatkom augusta

Ďalšie obvinenie

Najvyšší súd (NS) SR koncom augusta zamietol sťažnosť M. Jankovskej voči predchádzajúcemu rozhodnutiu ŠTS, ktorý jej žiadosť o prepustenie z väzby zamietol. V prípade sudkyne Okresného súdu Bratislava I D. Cvikovej zase NS SR zrušil rozhodnutie ŠTS, ktorý ju prepustil na slobodu.

M. Jankovská je obvinená v kauze Búrka z trestných činov podplácania a prijímania úplatku. Urobiť tak mala v kauze jednej z televíznych zmeniek, keď inštruovala sudkyňu Okresného súdu Bratislava V Zuzanu Maruniakovú, aby rozhodla v prospech M. Kočnera.

Najnovšie M. Jankovská od septembra čelí ďalšiemu obvineniu, tentoraz z trestného činu marenia spravodlivosti. Obvinenie bolo vznesené v súvislosti so staršou kauzou reštaurácie Fatima v Trenčíne.