Rozhodol o tom v sobotu sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Rozhodovanie trvalo celý deň, skončilo krátko pred 21.00 hodiny.

Zo súdu ako poslednú, asi hodinu po rozhodnutí, odviezli do väzby bývalú štátnu tajomníčku z dôvodu, aby nemohla na slobode ovplyvňovať svedkov. Dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) takisto požadoval, neuznal. Podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR. Rovnako ju podala aj Monika Jankovská.

„Rozhodnutie prijala absolútne v poriadku, rešpektuje rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie. Vypovedala, v intenciách jej výpovede pred políciou,“ konštatoval pre médiá jej právny zástupca Peter Erdős.

Sudcovia Eugen Palášthy a Richard Molnár sú väzobne stíhaní preto, aby neovplyvňovali svedkov na slobode a nemohli pokračovať v trestnej činnosti. Obaja podali sťažnosť voči uzneseniu. U Denisy C. uznal sudca dôvody kolúznej väzby, ale už nie dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor navrhoval. Obvinená podala sťažnosť a rovnako prokurátor. Do väzby išiel aj advokát Miroslav Mojto.

Sudca ŠTS naopak nevyhovel ani jednému z dôvodov väzby, ktorú navrhoval prokurátor ÚŠP v prípade piatej sudkyne Zuzany Maruniakovej a ani u podnikateľa Ladislava Mojžiša a u bývalej sudkyne Miriam Repákovej. „Sudca v prípade Zuzany M. prihliadol na podriadenosť obvinenej iným osobám, ktoré na ňu tlačili, aby želaným spôsobom rozhodla a na to, že sa vzdala pred výsluchom funkcie sudcu ako aj na jej osobné pomery. Je osamelá matka deväťmesačného dieťaťa, psychicky na naviazaného jej osobu,“ konštatovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková s tým, že prokurátor podal sťažnosť.

Repáková sa priznala

Tú podal aj v prípade nevzatia do väzby Ladislava Mojžiša. Uplynula dlhá doba od spáchania skutku v roku 2016 a nemá koho ovplyvňovať. Navyše je onkopacient, bezprostredne po operácii srdca. „Obvinená Miriam R. sa pri výsluchu pred sudcom v celom rozsahu priznala k spáchaniu skutku a sudca tiež prihliadol na jej osobné pomery – je matkou dvoch maloletých detí. Skutok mala spáchať pod nátlakom,“ dodala Kudjáková v súvislosti s bývalou sudkyňou. Prokurátor aj v jej prípade podal sťažnosť.

V prípade všetkých piatich sudcov Ústavný súd SR vo štvrtok (12. 3.) dal súhlas na vzatie do väzby z celkovo 13 sudcov, ktorých v stredu (11. 3.) zadržala polícia. Akciu vykonávala Národná kriminálna agentúra, ktorá ich vyšetruje v korupčnej kauze. Tá súvisí so správami, ktoré polícia našla v telefóne podnikateľa Mariána Kočnera, v súčasnosti obžalovaného z iných trestných činov.

Na súde celú sobotu

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, začal v sobotu rozhodovať o väzobnom stíhaní prvých troch z ôsmich osôb, obvinených z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti.

Medzi nimi sú aj piati bratislavskí sudcovia, ktorých majú priviezť na súd okolo poludnia. Ide o bývalú štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú, ďalej Zuzanu Maruniakovú, Denisu Cvikovú, Eugena Paláštyho a Richarda Molnára.

V prípade všetkých Ústavný súd SR vo štvrtok (12. 3.) dal súhlas na vzatie do väzby z celkovo 13 sudcov, ktorých v stredu (11. 3.) zadržala polícia.

Akciu vykonávala Národná kriminálna agentúra, ktorá vyšetruje sudcov v korupčnej kauze. Tá súvisí so správami, ktoré polícia našla v telefóne podnikateľa Mariána Kočnera, v súčasnosti obžalovaného z iných trestných činov.

Zoznam zadržaných sudcov:

Monika Jankovská – bývalá štátna tajomníčka MS SR

Denisa Cviková – sudkyňa OS Bratislava 1

Andrea Haitová – sudkyňa KS Bratislava

Dušan Srogončík – predseda OS Bratislava 5

Richard Molnár – sudca KS Bratislava

Zuzana Maruniaková – sudkyňa OS Bratislava 5

Angela Balázsová – sudkyňa OS Bratislava 1

Miriam Repáková – sudkyňa OS Bratislava 1

Katarína Bartalská – sudkyňa OS Bratislava 1

Gabriela Buľubášová – sudkyňa OS Bratislava 1

Ľuboš Sádovský - sudca, bývalý predseda KS Bratislava

Eugen Palášthy - sudca KS Bratislava

Jarmila Urbancová – podpredsedníčka Najvyššieho súdu