„Je to udalosť, ktorá potvrdzuje, že ani politické zmeny v Británii nemali vplyv na rozhodnutie tohto investora,“ uviedol R. Fico k chystanému začiatku výstavby továrne JLR pri Nitre.

Automobilka JLR sa na investícii na Slovensku dohodla vlani s predchádzajúcou jednofarebnou Ficovou vládou. Do výstavby závodu má investovať približne 1,4 miliardy eur, pôjde o jednu z najväčších zahraničných investícií na Slovensku. Prácu v slovenskej továrni JLR by malo nájsť 2 800 ľudí, spustenie výroby je naplánované na rok 2018.

Slovenská vláda v rámci investičnej dohody sľúbila JLR stimuly vo výške takmer 130 miliónov eur. Ďalšie stimuly by firma mohla získať v prípade, že investuje do zdvojnásobenia počiatočnej kapacity plánovaného závodu, a to na 300-tisíc vozidiel ročne.

Podľa Denníka N by celková štátna podpora projektu automobilky na Slovensku mohla dosiahnuť kvôli nákladom na výstavbu infraštruktúry priemyslového parku v Nitre až okolo 600 miliónov eur.

Automobilový priemysel je už v súčasnosti jedným z hlavných motorov slovenskej ekonomiky. Krajina pod Tatrami je v prepočte na obyvateľa najväčším producentom aut. Svoje závody tu majú automobilky Volkswagen, Kia Motors a PSA. Na ne je naviazaných množstvo výrobcov komponentov.