Britská značka luxusných áut Jaguar, ktorú vlastní indický koncern Tata Motors, bude od roku 2025 vyrábať iba elektrické vozidlá. A reštrukturalizuje svoje nevýrobné prevádzky v Spojenom kráľovstve. Oznámila to v pondelok spoločnosť Jaguar Land Rover (JLR).

„V polovici dekády prejde Jaguar renesanciou, aby sa z neho stala čisto elektrická luxusná značka," uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti s dodatkom, že „podstatne zníži a zracionalizuje svoju nevýrobnú infraštruktúru v Británii". Nový generálny riaditeľ Thierry Bollore si dal za cieľ, aby celá skupina JLR do roku 2039 znížila emisie uhlíka na nulu.

Eti Mine Works start
Neprehliadnite

Nárast elektromobility vytvára úplne nový investičný trh s lítiom

Všetky modely Jaguar aj Land Rover tak budú do konca desaťročia ponúkané aj v čisto elektrickej verzii, pričom Jaguar bude od roku 2025 iba na elektrický pohon. V nasledujúcich piatich rokoch Land Rover privíta šesť variantov s čisto elektrickým pohonom v pozícii svetového lídra v oblasti luxusných SUV prostredníctvom svojich troch rodín: Range Rover, Discovery a Defender, pričom prvé z nich chce začať predávať v roku 2024.

Spoločnosť JLR zároveň informovala, že nemá v pláne zavrieť žiadny zo svojich „základných výrobných závodov" a ponechá si „výrobné a montážne závody na domácom britskom trhu aj vo svete". Jaguar Land Rover si zachová všetky výrobné a prevádzkové závody v Spojenom kráľovstve a vo svete. Popritom, že výrobný závod v Solihulle, West Midlands sa stane domovom budúcej čisto elektrickej platformy pre Jaguar. Do konca tejto dekády sa však JLR zameria na to, aby 100 percent vozidiel značky Jaguar bolo plne elektrických spolu so 60 percent áut značky Land Rover.

Apple
Neprehliadnite

Apple je blízko k uzavretiu dohody s Hyundai-Kia o výrobe elektromobilov

Bollore dodal, že spoločnosť sa zaviazala k postupnému ukončeniu výroby naftových modelov do roku 2026 a vynakladá veľké investície do technológie vodíkových palivových článkov. Britská automobilka predala v minulom roku celkovo 425 974 vozidiel, čo bolo o 23,6 percenta menej ako v roku 2019. Predaj áut značky Land Rover sa pritom znížil o 18,3 percenta  na 323 480, zatiaľ čo predaj modelov Jaguar klesol o 36,5 percenta na 102 494 kusov. Dôvodom slabšieho odbytu boli blokády na zastavenie šírenia nového koronavírusu.