Americký manželský pár zatkli pre podozrenie zo špionáže. Ako v nedeľu podľa agentúr AFP a DPA oznámilo americké ministerstvo spravodlivosti, manželia takmer rok predávali tajné plány amerických ponoriek na jadrový pohon domnelému agentovi zahraničnej vlády. Bol to však príslušník Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI).

Manžel pracoval ako jadrový inžinier pre americké námorníctvo. Vďaka svojmu zamestnaniu mal prístup k tajným údajom o ponorkách na jadrový pohon, ktoré s manželkou predali za kryptomenu v celkovej výške približne 100-tisíc dolárov.

Prvý súbor s tajnými údajmi poslal muž v apríli 2020 bližšie nešpecifikovanej zahraničnej vláde a požiadal ju, aby ho odovzdala vojenskej tajnej službe.

Predstavitelia tejto krajiny sa však v decembri obrátili na FBI, ktorého agenti sa s inžinierom skontaktovali a predstavili sa mu ako zástupcovia zahraničnej vlády.

Manželia následne od júna 2021 odovzdali federálnemu agentovi tri pamäťové karty s informáciami o jadrových ponorkách triedy Virginia. Cena týchto ponoriek je približne tri miliardy dolárov za kus a v prevádzke majú byť najmenej do roku 2060.

Nahraté údaje o ponorkách ukryli manželia napríklad v sendviči s arašidovým maslom alebo v balíčku žuvačiek, ktoré nechali na vopred dohodnutých miestach.

V utorok sa uskutoční prvé súdne pojednávanie s obvinenými, ktorí žijú v štáte Západná Virgínia.

ponorka
Neprehliadnite

Spor o francúzske ponorky nebude mať vplyv na vojenskú spoluprácu v rámci NATO