Ako v pondelok uviedla poľská centrálna banka, jadrové spotrebiteľské ceny, ktoré nezahŕňajú ceny potravín a energií, vzrástli v júni medziročne o 9,1 percenta. V máji sa zvýšili o 8,5 percenta. Júnové údaje predstavujú najvyššiu jadrovú infláciu od júla 2000, napriek tomu bola inflácia miernejšia, než sa očakávalo. Analytici totiž počítali so zrýchlením rastu jadrových spotrebiteľských cien až na 9,3 percenta.

Poľský štatistický úrad minulý týždeň zverejnil celkovú medziročnú mieru inflácie v krajine, ktorá v júni dosiahla 15,5 percenta. Minulý mesiac tak spotrebiteľské ceny v Poľsku rástli najprudšie od októbra 1996.

Ďalšie dôležité správy

KK83 Varšava - Ľudia mávajú s vlajkami EÚ a poľskými vlajkami počas demonštrácie na podporu členstva Poľska v EÚ v nedeľu 10. októbra 2021 vo Varšave.   Poľský ústavný súd vo štvrtok rozhodol, že niektoré články zmlúv s EÚ nie sú v súlade s poľskou ústavou a spochybnil tak nadradenosť legislatívy Únie nad poľskými zákonmi. Verdikt vyvolal vlnu nevôle zo strany európskych politikov. FOTO TASR/AP
People wave EU and Polish flags in support of Poland's EU membership during a demonstration, in Warsaw
Neprehliadnite

Väčšina Poliakov je za Európsku úniu národov, nie za federalizovanejšiu EÚ