Chorvátsky parlament schválil koncom tohto týždňa návrh zákona o pristúpení k jednotnej európskej mene. Chorvátsko sa tak od budúceho roka stane 20. krajinou eurozóny. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Zákon, ktorým Chorváti nahradia chorvátsku kunu eurom, schválili poslanci v piatok večer pomerom hlasov 117 za a 13 proti. Jeden sa zdržal.

Obavy pravicových strán

Členom Európskej únie je Chorvátsko od roku 2013, doteraz však patrí k chudobnejším krajinám v rámci EÚ, za čím sú najmä dôsledky vojny v bývalej Juhoslávii v rokoch 1992 - 1995.

Práve pre obavy zo zvýšenia záťaže pre obyvateľstvo nesúhlasili so vstupom do eurozóny pravicové strany. Tvrdili, že v súčasnom období nie je prijatie eura ideálne a tento krok povedie k zvýšeniu chudoby. Ich pozmeňujúce návrhy však parlament zamietol.

Od 5. septembra duálne ceny

Na základe zákona začne Chorvátsko už od 5. septembra uvádzať ceny tovarov v obidvoch menách. To bude platiť aj počas celého nasledujúceho roka.

Chorvátska vláda je presvedčená, že prijatie eura bude pre krajinu pozitívnym krokom. Podľa nej to umožní eliminovať menové riziká, znížiť úrokové sadzby, zlepšiť úverové hodnotenie krajiny a prilákať viac investícií.

Ďalšie dôležité správy

WA 16 Záhreb - Bývalý chorvátsky premiér Zoran Milanovič skladá prezidentský sľub počas inaugurácie v Záhrebe 18. februára 2020. V tejto pozícii tak nahradí doterajšiu hlavu štátu Kolindu Grabarovú-Kitarovičovú. FOTO TASR/AP 


Croatian President elect Zoran Milanovic takes the oath in Zagreb, Croatia, Tuesday, Feb. 18, 2020. Zoran Milanovic has been sworn in as the fifth President of Croatia at a low-key ceremony at the president's office. (AP Photo/Darko Bandic)
Neprehliadnite

Prečo je chorvátsky prezident proti fínskemu vstupu do NATO? Vysvetlenie hľadajte na Balkáne