Agentúra Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj (USAID) v piatok oznámila, že americká vláda poskytne srbskej vláde ďalšiu pomoc vo výške 19,5 milióna dolárov ako súčasť dodatkov k existujúcim dohodám o pomoci. Informoval o tom portál N1.

Dodatky podpísali srbská ministerka pre európsku integráciu Jadranka Joksimovičová a riaditeľ misie USAID Denny Robertson.

V tlačovej správe USAID sa uvádza, že peniaze majú pomôcť Srbsku zvýšiť konkurencieschopnosť a inkluzívnosť jeho ekonomiky, zlepšiť proces verejného obstarávania, posilniť zdravotnícky informačný systém, podporiť silnejšie mediálne prostredie, zlepšiť energetickú efektívnosť a zachovať biodiverzitu.
Podľa amerického veľvyslanca v Belehrade Christophera Hilla „USA sú naďalej odhodlané pomáhať srbskému ľudu dosiahnuť jeho ciele ako demokracia, stabilita, prosperita a európska a západná integrácia" Dodal, že vyčlenené zdroje pomôžu spoločne čeliť výzvam.

„Urýchlia vylepšenia, o ktoré žiadali vaši ľudia a vláda. V úzkom partnerstve s vašou vládou sa zdroje, ktoré dnes poskytujeme, zamerajú na ochranu životného prostredia a energetickú bezpečnosť, verejné obstarávanie, kritické politické reformy, médiá a ekonomický rast,“ povedal Christopher Hill.

Joksimovičová vyjadrila presvedčenie, že Srbsko napreduje k svojmu cieľu, ktorým je členstvo v Európskej únii. „Rozvojová pomoc Spojených štátov je pre nás mimoriadne dôležitá. Je konkrétna, znamená viac príležitostí pre zamestnanie, vzdelávanie a sledovanie moderných trendov v ekonomike, zdravotníctve, sociálnej politike a demokratizácii spoločnosti a je dôležitejšia vzhľadom na dnešné politické a ekonomické prostredie v Európe a vo svete,“ dodala Joksimovičová.

Ďalšie dôležité správy

Srbský prezident Vučič ašpiruje na víťazstvo už v prvom kole prezidentských volieb
Neprehliadnite

Srbsko sa začína obracať Rusku chrbtom, snaží sa diverzifikovať svoju energetickú politiku