Vstupom Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie sa stane Slovensko silnejšie. Minister obrany Jaroslav Naď to uviedol v reakcii na oficiálne prizvanie krajín Alianciou do jej radov.

„Vieme užšie spolupracovať, pomáhať si vo vojenských spôsobilostiach a byť si nápomocní v krízových situáciách," skonštatoval. Švédsko a Fínsko sú podľa neho ekonomicky a vojensky silné krajiny.

Minister verí, že sa proces podarí dotiahnuť do zdarného konca. Ich záujem o vstup je podľa neho obrovským gestom opodstatnenia Aliancie a jej správneho hodnotového nastavenia.

Severoatlantická aliancia na samite v Madride v stredu rozhodla o prizvaní Fínska a Švédska do svojich radov. Hlavy štátov a vlád členských štátov NATO na samite zároveň súhlasili s podpísaním prístupových protokolov s týmito dvoma krajinami.

Ďalšie dôležité správy

EBE 22 Brusel - Na snímke sprava generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a švédska premiérka Magdalena Anderssonová  počas tlačovej konferencie pred nadchádzajúcim summitom NATO v Madride 27. júna 2022 v Bruseli. Hlavy štátov krajín NATO sa stretnú na summite, ktorý začína v utorok 28. júna 2022. FOTO TASR/AP


NATO Secretary General Jens Stoltenberg and Prime Minister of Sweden Magdalena Andersson give a joint press conference prior to a NATO summit in Brussels, Monday, June 27, 2022. NATO hea
Neprehliadnite

NATO prizvalo do svojich radov Fínsko a Švédsko. Budeme silnejší, vyhlásili lídri krajín NATO