Zástupcovia finančnej skupiny J&T odmietajú 137305>obvinenia exministra financií Ivana Mikloša, že zneužili dôverné informácie o posunutí centrálnej parity.

Podľa podpredsedu SDKÚ zarobila skupina vďaka informáciám od štátu v deň stanovenia nových mantinelov koruny voči euru na špekuláciách so slovenskou menou stámilióny korún. Podozrenie z insider tradingu posilňuje aj schôdzka s ministrom financií Jánom Počiatkom na jachte J&T v Monaku tri dni pred úpravou stredového kurzu.

Zakladajúci partner J&T Patrik Tkáč vytkol I. Miklošovi, že zverejňuje neoverené informácie z obchodovania, ktoré môžu podliehať bankovému tajomstvu. Pripustil, že niekoľko hodín pred stanovením novej parity nakúpila finančná skupina väčší objem korún. Podľa neho však díleri J&T obchodovali so slovenskou menou výlučne na základe predchádzajúcich vyjadrení premiéra Roberta Fica a guvernéra centrálnej banky Ivana Šramka.

Podľa medializovaných informácií vláda presadzovala jednoznačne najsilnejší konverzný kurz a centrálna banka proti tomuto postoju nenamietala. „Nezarobiť na vyhláseniach vlády by bolo hriešne,“ vyhlásil predstaviteľ J&T Ivan Jakabovič. Zároveň povedal, že finančná skupina sa venuje obchodovaniu s korunou zhruba tri roky.

Konkrétnu sumu, s ktorou v deň úpravy stredového kurzu obchodovali, odmietli zástupcovia finančnej skupiny zverejniť. „Zverejnením tejto informácie by sme si mohli poškodiť,“ zdôvodnil P. Tkáč.

Premiér Fico minulý týždeň stretnutie ministra financií s predstaviteľmi finančnej skupiny J&T v Monaku verejne odsúdil a označil ho za nemorálne. "Ak máme bojovať s finančnými skupinami a na druhej strane sa minister financií objaví v spoločnosti ľudí z finančných skupín, tak to nie je dôveryhodné," 137305>povedal. Počiatkovi dal Fico "žltú kartu" s tým, že pri ďalšom prešľape ministra odvolá. Počiatek svoju funkciu minulý týždeň 137551>ponúkol premiérovi s odôvodnením, že napriek tomu, že nič nezákonné nespravil, nechce aby celá kauza poškodzovala stranu Smer.

Zástupcovia finančnej skupiny si myslia, že premiérova kritika na ministrov účet nie je na mieste. "Návrh na odvolanie ministra len za to, že sa stretol so zástupcami J&T, je absolútne neopodstatnený. Sme proti Počiatkovmu odvolaniu," povedal P. Tkáč.

Predstavitelia finančnej skupiny považujú stretnutie za štandardnú vec. „Naši ľudia sa musia stretávať s ministrami, aby sme vedeli ochrániť investície a realizovať projekty,“ konštatoval P. Tkáč.