Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) o tom informoval po piatkovom rokovaní so svojím poľským partnerom Mariuszom Blaszczakom.

Bezpečnosť vzdušného priestoru

„Rokovali sme s Poľskom o tom niekoľkokrát a som veľmi rád, že minister dnes potvrdil, že hneď po tom, ako sa prijmú potrebné legislatívne opatrenia, na ktorých začneme robiť okamžite, bude Poľsko pripravené starať sa o bezpečnosť nášho vzdušného priestoru do momentu, kým prídu lietadlá F-16 zo Spojených štátov, ktoré sme si objednali," uviedol Naď.

Slovenský minister pritom poukázal na vážne problémy, ktoré má Slovensko s prevádzkou MiG-29 z technického, medzinárodno-politického i bezpečnostného hľadiska, ale aj z hľadiska dostupnosti pilotov. Naď tiež vyhlásil, že je pripravený rokovať o prípadnom poskytnutí lietadiel MiG-29 Ukrajine, keď bude slovenský vzdušný priestor zabezpečený.

Modernizácia letiska

Blaszczak označil za ,,úplne prirodzené", že poľské stíhačky F-16 rozšíria svoju pôsobnosť aj nad slovenské nebo. Ako priblížil, lietať budú primárne z poľskej základne. Naď to zdôvodnil najmä pripravovanou modernizáciou letiska Sliač. Alternatívou by bolo podľa neho presunúť lietadlá do Kuchyne, čo by však bolo menej geograficky výhodné ako lety z Poľska. Zároveň upozornil, že v prípade potreby by mohla poľská letka dočasne pôsobiť aj zo Slovenska v rámci schváleného mandátu, ktorý umožňuje prítomnosť do 100 poľských vojakov v SR.

Témou rokovania bola aj vojna na Ukrajine. Ministri sa zhodli, že budú Ukrajine naďalej intenzívne pomáhať, a to politicky, ekonomicky, humanitárne aj vojensky, ako povedal Naď. Blaszczak podotkol, že útok Ruska na Ukrajinu je potvrdením poľských obáv v súvislosti s expanzívnou politikou ruského prezidenta Vladimira Putina.

Poľský minister vidí tiež priestor na ďalšiu spoluprácu so Slovenskom. So slovenským partnerom hovoril napríklad o kooperácii obranného priemyslu. Diskusia sa týkala aj zvyšovania výdavkov na obranu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) počas tlačovej konferencie po mimoriadnom rokovaní Bezpečnostnej rady SR k situácii na Ukrajine v Bratislave 25. januára 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Jaroslav Naď: Všetky zodpovedné bezpečnostné zložky a ústavné orgány sú v kontakte