Generálny prokurátor Maroš Žilinka začal svoju politickú kampaň, myslí si minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Je presvedčený, že generálny prokurátor sa chce uchádzať o funkciu prezidenta. Uviedol to v reakcii na Žilinkov prejav, ktorý chcel predniesť v parlamente pri diskusii k obrannej dohode s USA.

Kampaň na prezidenta

,,Som veľmi prekvapený, že sa rozhodol, že svoju kampaň na prezidenta postaví na extrémistoch, fašistoch a na ľuďoch, ktorí sú absolútne stratení z hľadiska medzinárodných vzťahov," vyhlásil Naď. Považuje za chybu, že sa stal Žilinka generálnym prokurátorom.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta vťahovanie jeho osoby a prokuratúry ako nezávislej inštitúcie do politického boja. ,,Generálny prokurátor SR sa nebude vyjadrovať k špekuláciám, ktoré sú prezentované vo verejnom priestore. Zložením sľubu 10. decembra 2020 začalo generálnemu prokurátorovi plynúť sedemročné funkčné obdobie, počas ktorého chce napĺňať ústavnú pôsobnosť prokuratúry, teda chrániť práva a zákonom chránené záujmy fyzických osôb, právnických osôb a štátu," uviedol Žilinka v reakcii, ktorú TASR sprostredkoval hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.

Kolíkovú prejav prekvapil

Vyhlásenie generálneho prokurátora, ktoré po neodsúhlasení vystúpenia v pléne predniesol podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD), považuje Naď za ,,25 strán bludov". ,,To, čo tam dokázal napísať, nie je hodné generálneho prokuratúra," povedal. Zdôraznil, že zmluvu schválila aj legislatívna rada vlády. Odmieta prirovnávanie dohody s USA k okupačnej dohode so Sovietskym zväzom.

O politickom prejave generálneho prokurátora hovorí aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Prejav ju prekvapil, nesúhlasí s jeho obsahom a porovnávanie obrannej dohody s USA so zmluvou o podmienkach pobytu sovietskych vojsk na území ČSSR považuje prinajmenšom za nevhodné. Podľa Kolíkovej išlo o politický prejav generálneho prokurátora.

Poslanci ho odmietli

Generálny prokurátor v utorok (8. február) požiadal o slovo počas diskusie k obrannej dohode. Poslanci to však hlasovaním odmietli. Jeho prejav podvečer v sále prečítal Blanár.

Šéf prokuratúry v prejave pripomenul, že SR má skúsenosti s pobytom cudzích vojsk na našom území. Argumentoval okupáciou Československa v roku 1968, keď mali vojská Varšavskej zmluvy dočasný pobyt na našom území na základe zmluvy medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Zväzu sovietskych socialistických republík. Túto zmluvu označil za ,,nepochybne výhodnejšiu" pre SR, než je dohoda o obrannej spolupráci s USA.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas rokovania Ústavnoprávneho výboru NR SR 1. februára 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Čo chcel Maroš Žilinka poslancom povedať vo svojom dlhom prejave, ktorý neodznel?