Bývalý viceprezident USA Joe Biden v utorok vyhlásil, že čas skoncovať s rasovou nespravodlivosťou v Amerike je práve „teraz". Povedal to vo videu v smútočnom príhovore na pohrebe Georgea Floyda, ktorého smrť pri zatýkaní vyvolala v USA aj po celom svete protesty proti rasizmu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Teraz je čas na rasovú spravodlivosť," povedal demokrat J. Biden, ktorý bude súperom republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách. J. Biden dodal, že v posledných týždňoch vyšli s podobným posolstvom do ulíc „milióny" protestujúcich.„Nesmieme sa od toho odvrátiť," uviedol J. Biden. „Nemôžeme nechať túto chvíľu pominúť a myslieť si, že sa môžeme znova odvrátiť od rasizmu, ktorý nás páli v jadre našej duše."

KK4 Minneapolis - Rakvu s pozostatkami Georgeho Floyda nesú do auta po smienkovej omši 4. júna 2020 v Minneapolise. FOTO TASR/AP
CORRECTS TO MEMORIAL SERVICE, NOT FUNERAL - George Floyd's casket carried to a hearse after a memorial service for Floyd at North Central University, Thursday, June 4, 2020, in Minneapolis. Floyd died after being restrained by Minneapolis police officers on May 25. (AP Photo/Bebeto Matthews)
Neprehliadnite

USA: V kostole v Houstone sa začal pohreb Georgea Floyda

Smútočný obrad za Afroameričana Floyda, ktorého smrť pri zatýkaní v americkom Minneapolise vyvolala po celom svete protesty proti policajnej brutalite a rasizmu, sa začal v utorok v texaskom meste Houston. Tam bude aj pochovaný, vedľa svojej matky.V Kostole fontány chvály v Houstone sa zhromaždili Floydovi príbuzní a stovky smútočných hostí vrátane zákonodarcov, športovcov a hercov. Obrad sa začal tým, že smútiaci ľudia pristupovali k otvorenej rakve a naposledy sa lúčili s mužom, ktorý sa stal symbolom rasovej nespravodlivosti v Spojených štátoch.

„Môžeme plakať, môžeme žialiť - dostaneme útechu a nájdeme nádej," uviedla spolupastorka kostola Mia Wrightová.