Americký prezident Joe Biden ponúkol republikánom stiahnutie svojho plánu na zvýšenie firemnej dane s cieľom presadiť plán infraštruktúrnych výdavkov. Uviedli to dva zdroje oboznámené s rokovaniami medzi republikánmi a demokratmi.

Ako uviedli zdroje pre agentúru Reuters, Biden je pripravený ustúpiť od pôvodného plánu zvýšiť firemnú daň v USA na 28 % a namiesto toho stanoviť minimálnu daň pre firmy na úrovni 15 %. Výmenou za to očakáva od republikánov podporu pre nový balík infraštruktúrnych výdavkov v minimálnej hodnote 1 bilión USD (820,55 miliardy eur), dodal jeden zo zdrojov.

Joe Biden
Neprehliadnite

Biden predstavil návrh šesťbiliónového rozpočtu na budúci rok

„Je ochotný pristúpiť na kompromis,“ povedala v súvislosti s prezidentovými plánmi americká ministerka obchodu Gina Raimondová v rozhovore pre televíznu stanicu CNN. „Jediné, čo akceptovať nebude, je to, že sa nič nezmení,“ dodala s tým, že pri balíku infraštruktúrnych výdavkov pod 1 bilión USD nepôjde.

Biden pôvodne navrhoval infraštruktúrny balík v hodnote 2,25 bilióna USD. Peniaze chcel získať zvýšením daní, a to pre najbohatších Američanov a pre firmy, ktoré v súčasnosti platia daň na úrovni 21 %.