Izraelský minister národnej bezpečnosti Itamar Ben-Gvir v pondelok oznámil posunutie reformy súdnictva. Ben-Gvir sa s premiérom Benjaminom Netanjahuom dohodol na jej posunutí na neskôr.

Ben-Gvir vo vyhlásení uviedol, že odsunutie reformy poskytne čas na nájdenie kompromisu s politickou opozíciou. Ak sa to nepodarí, bude reformný balík zákonov podľa jeho slov schválený počas zasadnutia parlamentu v lete. Samotný Netanjahu posunutie reformy bezprostredne nepotvrdil.

Minister národnej bezpečnosti patrí medzi popredných podporovateľov reformy súdnictva a jeho vyjadrenie môže pripraviť cestu pre Netanjahua, aby oznámil posun reformy.

Desaťtisíce ľudí v pondelok demonštrovali pred budovou parlamentu a zamestnanci mnohých odvetví začali štrajk s cieľom zastaviť plány vlády premiéra Netanjahua zaviesť zmeny v súdnictve.

Izrael nemá písanú ústavu a jej úlohu plnia tzv. základné zákony, ktoré môže blokovať najvyšší súd. Túto právomoc mu chce vláda predloženou reformou obmedziť. Podľa kritikov a účastníkov masových protestov tým vláda ťahá krajinu smerom k autoritárstvu.

Ďalšie dôležité správy

WA 24 Londýn - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odchádza po stretnutí s britským premiérom Rishi Sunakom z Downing Street 10 v Londýne v piatok 24. marca 2023. FOTO TASR/AP 

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu leaves 10 Downing Street after a meeting with Britain's Prime Minister Rishi Sunak in London, Friday, March 24, 2023.(AP Photo/Alberto Pezzali)
Neprehliadnite

Vláda izraelského premiéra prežila dve hlasovania o nedôvere