Dve izraelské letecké spoločnosti v nedeľu začali priame lety medzi Izraelom a Marokom. Agentúra AP oznámila, že lietadlo spoločnosti Israir so 100 izraelskými turistami odletelo z Tel Avivu do Marrákeša, do rovnakej destinácie potom odštartovalo aj lietadlo spoločnosti El Al.

Izraelský minister cestovného ruchu Joel Razvozov povedal, že to pomôže rozvoju „turistiky, obchodu, hospodárskej spolupráce a uzatvárania diplomatických dohôd". Izraelský minister zahraničných veci Jair Lapid minulý týždeň uviedol, že krátko po zavedení pravidelného leteckého spojenia zavíta do Maroka aj on.

Hovorkyňa leteckej spoločnosti Israir Tali Leibovitzová uviedla, že na uvedenej linke sú plánované dva až tri lety týždenne. Spoločnosť El Al oznámila, že chce zabezpečiť do Maroka päť letov týždenne.

Maroko bolo vlani jednou zo štyroch väčšinovo moslimských krajín, s ktorými za prostredníctva USA Izrael znormalizoval vzťahy. Boli medzi nimi aj Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Sudán.

JB 36 Washington - Americký prezident Donald Trump rozpráva pred podpisom výkonného nariadenia o hispánskej prospešnej iniciatíve Bieleho domu v záhrade Bieleho domu Rose Garden vo Washingtone 9. júla 2020. Americký Najvyšší súd rozhodol vo štvrtok v prospech hlavného prokurátora newyorskej mestskej časti Manhattan, ktorý žiadal, aby mu prezident Donald Trump poskytol svojej daňové priznania, píše agentúra AP. FOTO TASR/AP

President Donald Trump speaks before signing an executive order on the
Neprehliadnite

Na Blízkom východe vznikla historická dohoda: SAE nadviažu diplomatické vzťahy s Izraelom

Dohody sprostredkovala administratíva minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorá Maroku sľúbila, že výmenou za normalizáciu uzná jeho nároky v Západnej Sahare. Terajšia vláda prezidenta Joea Bidena chce ale podľa AP toto rozhodnutie revidovať.

Západnú Saharu spravuje Maroko, ku ktorému bola táto niekdajšia španielska kolónia pripojená v 70. rokoch bez uznania zo strany OSN. Oslobodzovacia fronta Polisario anexiu odmieta a s podporou Alžírska sa usiluje o nezávislosť Západnej Sahary, kde žije pol milióna ľudí. Trump sľúbil, že USA v Západnej Sahare otvoria svoj konzulát.

V Maroku žije najväčšia židovská komunita v severnej Afrike – okolo 3-tisíc židov. V Izraeli zasa žije asi 700-tisíc židov marockého pôvodu. Pôvodne mal Rabat v Tel Avive svoj styčný úrad. Vzťahy medzi Marokom a Izraelom sa však prerušili počas druhej palestínskej intifády v rokoch 2000-05.

Dohody o normalizácii vzťahov, uzavreté spomínanými štátmi a  Izraelom, považujú Palestínčania za zradu. Domnievajú sa, že tento krok mal nasledovať až po vyriešení izraelsko-palestínskeho konfliktu.