Tisíce Izraelčanov demonštrovali v sobotu večer pred sídlom predsedu vlády Benjamina Netanjahua v Jeruzaleme. Žiadali jeho rezignáciu v súvislosti s obvineniami z korupcie a za to, že podľa nich nezvláda krízu spôsobenú novým koronavírusom, informovala agentúra AP.

Demonštranti sa zišli pred Netanjahuovým sídlom už dvanásty týždeň po sebe. Policajti niekoľko protestujúcich zadržali.

Netanjahuova popularita sa v poslednom období výrazne prepadla. Súvisí to so začiatkom jeho súdneho procesu (čelí v troch rôznych korupčných kauzách obžalobe z podvodu, porušenia dôvery a úplatkárstva), ale aj s kritikou na adresu jeho koaličnej vlády za nedostatok pomoci Izraelčanom, ktorí pre pandémiu koronavírusu prišli o prácu.

KK7 Jeruzalem - Moslimské ženy s ochrannými rúškami na tvári kráčajú okolo postera izraelského premiéra Benjamina Netanjahua 19. júla 2020 v Jeruzaleme.  V Jeruzaleme pokračoval v nedeľu súdny proces s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, ktorý je obvinený z podvodu, prijímania úplatkov a zneužitia dôvery, píše agentúra AP. Netanjahu sa na jeruzalemskom súde neukázal. FOTO TASR/AP
Muslim women wear face masks to help protect themselves from the coronavirus, walk past a poster hung by sup
Neprehliadnite

Izrael: Pri demonštráciách proti Netanjahuovi 30 zatknutých a zranení policajti

Izrael bol na začiatku pandémie uvádzaný ako príklad za zavedenie prísnych obmedzení pohybu ľudí a za celoštátny tzv. lockdown. Po opätovnom otváraní ekonomiky v máji, ktoré kritici označili za unáhlené, sa však počet nových prípadov nákazy v krajine výrazne zvýšil, v dôsledku čoho vláda obnovila niektoré opatrenia.

Obmedzenia zavedené v boji proti šíreniu pandémie pritom značne zasiahli ekonomiku a nezamestnanosť prudko stúpla na takmer 20 percent.

Protestujúci tvrdia, že ponuka finančnej pomoci zo strany vlády zďaleka nedosahuje potrebnú úroveň.