Izraelská vláda rozhodla v nedeľu o takmer úplnom uzavretí hlavného medzinárodného letiska v krajine. Dôvodom sú obavy zo zavlečenia nových variantov koronavírusu, informovala agentúra DPA. „Dnes uzatvárame Medzinárodné letisko Bena Guriona (pri Tel Avive). Žiadna krajina ešte neurobila to, čo ideme urobiť my," povedal premiér Benjamin Netanjahu na nedeľňajšej schôdzi vlády.

Podľa Netanjahua sa „hermeticky uzavrie" vzdušný priestor Izraela a výnimky sa budú poskytovať len vo veľmi výnimočných prípadoch. Povolené budú humanitárne lety za účelom prepravy chorých a pohrebu, a tiež preprava nákladov. Toto opatrenie má podľa neho zamedziť zavlečeniu nových mutácií koronavírusu, ktoré sa v posledných mesiacoch objavili v rôznych častiach sveta. Platiť má predbežne od rána 26. januára do konca mesiaca. Nariadenie však musí ešte schváliť parlament, píše agentúra AP.

KK32 Jeruzalem - Zdravotník naťahuje do injekčnej striekačky vakcínu proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Pfizer vo vakcinačnom centre 14. januára 2021 v Jeruzaleme. FOTO TASR/AP
A medical professional prepares to administer the Pfizer COVID-19 vaccine to a woman at a makeshift vaccination center in a sports arena in Jerusalem, Thursday, Jan. 14, 2021. (AP Photo/Maya Alleruzzo)
Neprehliadnite

Izrael začal proti koronavírusu očkovať mladých ľudí od 16 do 18 rokov

Premiér zároveň zdôraznil nevyhnutnosť čo najrýchlejšieho priebehu očkovacej kampane, v rámci ktorej už bolo zaočkovaných viac ako 80 percent Izraelčanov vo veku nad 60 rokov. V Izraeli začali cez víkend ako v jednej z prvých krajín na svete očkovať proti novému koronavírusu mladých ľudí vo veku 16 - 18 rokov. Z približne deviatich miliónov obyvateľov Izraela dostalo prvú očkovaciu dávku od 19. decembra 2,5 milióna ľudí a takmer milión ľudí aj druhú dávku. Izrael momentálne zažíva v poradí už tretí lockdown, ktorý má platiť minimálne do 31. januára. Počet nakazených je však stále vysoký: v krajine aktuálne evidujú vyše 75- tisíc aktívnych prípadov infekcie.