V Izraeli začali cez víkend ako v jednej z prvých krajín na svete očkovať proti novému koronavírusu mladých ľudí vo veku 16 - 18 rokov. Prvých tínedžerov, ktorí mali súhlas rodičov, zaočkovali v sobotu, oznámil podľa agentúry DPA na Twitteri izraelský minister zdravotníctva Juli Edelstein. Očkovanie má umožniť žiakom maturitných ročníkov pokračovať v prezenčnej školskej dochádzke.

V piatok a v sobotu bolo zaočkovaných celkovo 195- tisíc ľudí, uviedol ďalej Edelstein. Z približne deviatich miliónov obyvateľov Izraela dostalo prvú očkovaciu dávku od 19. decembra 2,5 milióna ľudí a takmer milión ľudí aj druhú dávku.

KK61 Ramat Gan - Muž počas očkovania vakcínou proti ochoreniu Covid-19 v izraelskom meste Ramat Gan 3. januára 2021. Izrael plánuje do konca januára zaočkovať dva milióny svojich občanov. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP. Vakcinačná kampaň v Izraeli odštartovala 19. decembra, medzi prvými zo zaočkovaných bol aj tamojší premiér Benjamin Netanjahu. Očkuje sa vakcínou od americko-nemeckého konzorcia Pfizer-BioNTech. Potrebné je aplikovať dve dávky vakcíny v rozstupe troch týždňov. FOTO TASR/
Neprehliadnite

V Izraeli zaočkovali za jediný deň rekordných takmer 224-tisíc ľudí

Edelstein konštatoval, že aj napriek niekoľko týždňov trvajúcim karanténnym opatreniam, ktoré by sa mali skončiť 31. januára, je počet nakazených stále vysoký. Izraelská vláda bude preto v nedeľu rokovať o návrhu na dvojtýždňové uzavretie medzinárodného letiska Bena Guriona pre väčšinu letov.

Cieľom tohto opatrenia je zabrániť zavlečeniu ďalších variantov vírusu SARS-CoV-2. Podľa oficiálnych informácií vyvolala mutácia prvýkrát objavená koncom minulého roka v Anglicku až 40 percent nových prípadov nákazy. Izraelské ministerstvo zdravotníctva eviduje podľa denníka Times of Israel 595 097 potvrdených prípadov nákazy a 4 361 úmrtí. Aktívnych prípadov je 75 053, 1 822 pacientov je hospitalizovaných, z nich je 1 228 vo vážnom stave.