Izrael, Rakúsko a Dánsko založia spoločný fond, z ktorého budú financovať výskum a vývoj očkovacích látok proti Covidu-19. Zvážia tiež investíciu do ich výrobní. Oznámil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu po stretnutí so svojimi partnermi z oboch európskych krajín, informovala agentúra Reuters.

„Založíme spoločný fond pre vývoj a výskum a preberieme možnosť spoločnej investície do výrobní vakcín," uviedol dnes Netanjahu po rokovaní s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom a dánskou premiérkou Mette Frederiksen.

Kurz doplnil, že sa krajina pokúsi investovať do výrobní očkovacích látok v Izraeli a tiež v Európe. Rakúsky kancelár pred návštevou Izraela avizoval, že jeho krajina spoločne s Dánskom a ďalšími štátmi sa v budúcnosti nebudú pri výrobe vakcín spoliehať iba na Európsku úniu.

JB 6 Brusel - Český premiér Andrej Babiš prichádza na summit EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 15. októbra 2020. Lídri členských štátov Európskej únie, ktorí sa vo štvrtok poobede stretnú v Bruseli na dvojdňovom zasadnutí Európskej rady, sú odhodlaní vyjadriť svoju jednotu a rozhodnosť v otázke budúcich vzťahov so Spojeným kráľovstvom po brexite. Popri otázkach spojených s bojom proti klimatickým zmenám a koronakríze, to bude jedna zo zásadných tém summitu EÚ. FOTO TASR/AP

Czech Republic's Pr
Neprehliadnite

Izrael daroval Česku 5- tisíc dávok vakcíny proti koronavírusu

Rokovaní s týmito štátmi, ktoré začali v prvej vlne koronavírusovej krízy vlani na jar, sa v minulosti zúčastnil za Česko tiež premiér Andrej Babiš. Ten by mal Izrael na prerokovanie prípadnej spolupráce navštíviť v najbližších dňoch.

Rakúsko a Dánsko sa podobne ako ďalšie európske krajiny sťažujú na pomalú dodávku vakcín cez únijný očkovací plán. Frederiksenová však ešte pred návštevou Izraela odmietla, že by spolupráca s Izraelom znamenala odchod Kodane a Viedne z únijného programu.

Iniciatívu Dánska a Rakúska dnes kritizovalo francúzske ministerstvo zahraničia, podľa ktorého je nevyhnutné zabezpečiť solidaritu v EÚ.

„Musíme spolupracovať v rámci Európskej únie ... ale musíme spolupracovať aj globálne," uviedol Kurz a Izrael označil za „prvú krajinu na svete, ktorá dokázala, že vírus sa dá poraziť".

Sebastian Kurz. Rakúsky kancelár
Neprehliadnite

Rakúsko a Dánsko budú rokovať s Izraelom o spolupráci na vakcínach

Izrael je celosvetovým lídrom v počte zaočkovaných obyvateľov. Podľa Netanjahua najmenej jednu dávku vakcíny dostalo 90 percent Izraelčanov, ktorí na ňu majú nárok. Niekoľko miliónov Izraelčanov očkovanie proti Covidu-19 podstúpiť nemôže, drvivú väčšinu z nich tvoria občania mladší 16 rokov, pre ktorých doteraz vakcína nebola schválená.

„Nevieme, ako dlho bude táto vakcína účinná. Šesť mesiacov, rok, dva roky, menej či viac, nevieme to a preto musíme naše obyvateľov chrániť pred nákazou a ďalšou pandémiou," zdôvodnil Netanjahu potrebu spolupráce.

Netanjahu, Kurz a Frederiksen tiež diskutovali o detailoch izraelskej očkovacej kampane a takzvanom zelenom pase, ktorý má držiteľom sprístupniť rôzne verejné miesta. Rakúsko je veľkým zástancom podobného projektu v EÚ, ktorý má očkovaným uľahčiť cestovanie, pripomína agentúra DPA. Niektoré štáty ako napríklad Nemecko a Francúzsko však majú voči výhodám iba pre očkovaných výhrady.