Izrael za uplynulý deň nezaznamenal žiadne úmrtia na covid-19, čo je prvýkrát za desať mesiacov. Novo nakazených vo štvrtok pribudlo 129. Podiel pozitívne testovaných pritom predstavoval 0,4 percenta.  V krajine žije približne 9,3 milióna obyvateľov. S odkazom na údaje ministerstva zdravotníctva o tom napísal spravodajský web The Times of Israel.

Od začiatku epidémie v Izraeli po nákaze zomrelo 6 346 ľudí. Od štvrtka nepribudlo žiadne nové úmrtie. Posledný deň, kedy v krajine nezomrel žiadny nakazený, bol 29. jún minulého roka. Počet aktívnych prípadov koronavírusu v krajine naďalej klesá, momentálne je to 1 897. Vo vážnom stave je 160 pacientov, z ktorých je 97 pripojených k pľúcnej ventilácii. Od začiatku pandémie Izrael zaznamenal 837 870 infikovaných.

Izrael očkovanie
Neprehliadnite

Izrael zaočkoval druhou dávkou už viac než polovicu obyvateľov

Na vrchole epidémie mal Izrael v polovici januára okolo 1 200 nakazených vo vážnom stave a denne tam s chorobou umierali desiatky ľudí. Vakcinačná kampaň krajiny začala v decembri a doteraz si udržuje najvyššiu zaočkovanosť na svete. Obe dávky vakcíny od firiem Pfizer / BioNtech dostalo už viac ako päť miliónov obyvateľov, teda približne 54 percent populácie a 80 percent ľudí, ktorým bolo očkovanie sprístupnené. Krajina zatiaľ neočkuje obyvateľov do 16 rokov, ale plánuje začať očkovať deti vo veku 12 až 15 rokov, akonáhle americkí regulátori schvália nasadenie vakcíny Pfizer / BioNTech u tejto vekovej kategórie.

Pozitívny trend epidémie umožnil Izraelu postupne otvoriť ekonomiku a zmierniť obmedzenia verejného života. Verejnosti sa za určitých podmienok okrem iného opäť sprístupnili reštaurácie a kultúrne podujatia, obnovila sa prezenčná výučba v školách a v nedeľu v krajine prestala platiť povinnosť nosiť rúška vo vonkajších priestoroch.