Izrael si predvolal ruského veľvyslanca za výroky šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova o židovskom pôvode Adolfa Hitlera. Izraelský minister zahraničia Jair Lapid povedal, že Izrael od Ruska očakáva ospravedlnenie, informujú svetové agentúry.

Zástupca izraelského pamätníka obetiam holokaustu Jad Vašem uviedol, že Lavrov urobil z obete zločinca. Lapid označil Lavrovove výroky za „neodpustiteľné, šokujúce a historicky chybné". „Povedať, že Hitler bol Žid, je to isté ako povedať, že Židia zabíjali sami seba. Židov prenasledovali nacisti, iba nacisti vykonávali systematické vyhladzovanie židovského národa," povedal Lapid s tým, že si predvolá ruského veľvyslanca a že sa očakáva ospravedlnenie. Lavrovove názory sú „nebezpečné a treba ich za každú cenu odsúdiť", povedal šéf Jad Vašemu Dani Dajan.

Najvyšší ruský diplomat podľa neho „úplne chybným tvrdením, že bol Hitler židovského pôvodu, urobil z obete zločinca". Dajan tiež nesúhlasí s označovaním Ukrajincov za nacistami, pretože je to „prekrúcanie významu tohto slova a poškodzovanie obetí nacizmu".

Lavrov vyhlásil, že to, že je Zelensky Žid, neznamená, že na Ukrajine nie sú nacistické prvky. „Zelensky je Žid? Hitler bol tiež židovského pôvodu. Najväčšie antisemiti sú práve Židia," vyhlásil Lavrov.

Ďalšie dôležité správy

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov removes headphones during a press conference with Italian Foreign Minister Angelino Alfano following their talks in Moscow, Russia, Thursday, Feb. 1, 2018. (AP Photo/Alexander Zemlianichenko)
Neprehliadnite

To, že je Zelenskyj Žid, ešte nič neznamená. Aj Hitler mal v sebe židovskú krv, perlí Lavrov