Vegáni nielen nejedia mäso, ale na rozdiel od vegetariánov odmietajú aj mlieko, vajcia, med a všetky potraviny pochádzajúce zo živočíšnej ríše. Mnohí vegánstvo neobmedzujú len na spôsob výživy, ale rovnakými pravidlami sa riadia aj v bežnom živote: neobliekajú si žiadny kožený výrobok a nepoužívajú kozmetiku testovanú na zvieratách.

Štyri percentá Izraelčanov sa označujú za vegánov. Izrael je teda najvegánskejšou krajinou na svete, tvrdí Omri Paz, usporiadateľ festivalu Vegan Fest. Tento vegánsky veľtrh prilákal v polovici októbra do Tel Avivu asi 15-tisíc ľudí, ktorí na ňom mohli nájsť stánky s hotdogmi na báze hrášku, švarmu, teda grilované mäso na spôsob kebabu, v sa namiesto mäsa griloval sójový syr tofu, či guláš zo seitanu, náhrady mäsa na báze pšeničného lepku.

Najnavštevovanejší bol stánok Domino‘s Pizza. Tento americký gastroreťazec, ktorý ponúka dodávku pizze až do domu, začal vlani v Izraeli prípravu svojej prvej svetovej verzie pizze s gratinovaným sójovým syrom. Doteraz predal asi 300-tisíc kusov tejto vegánskej pizze.

Najviac stúpencov má vegánstvo v Tel Avive. Jedna z najznámejších reštaurácií Nanuška, známa grilovaním s vodkou, tento rok vo februári náhle oznámila, že prestupuje na vegánstvo a úplne pretvorila svoj jedálny lístok.

Vegánska aktivistka Tal Gilboová, účastníčka populárnej izraelskej verzie televíznej reality show Veľký brat, premenila súťaž na tribúnu na obranu práv zvierat. Diváci ju vyhlásili za víťazku.

Dokonca armáda, zrkadlo izraelskej spoločnosti, ktorou prechádza všetka mládež mužského i ženského pohlavia, teraz ponúka vojakom obuv, ktorá nie je vyrobená z kože, a dáva im menšiu sumu ako príspevok určený na nákup vegánskych potravín.

Na Facebooku sa to hemží skupinami patriacimi k izraelskej vegánskej komunite. Tá sa delí na podskupiny, ako sú vegejovia, vegánski homosexuáli, či vegánski adolescenti, ktorí bojujú za vegánske menu v jedálňach.

Zdá sa, že Izrael je predurčený na úspech vegánstva. Ovocie a zelenina tu majú na tanieri významné miesto. Niektoré charakteristické produkty môžu vegáni rovno prevziať: hummus (studená kaša z rozdrveného uvareného cícera a sezamovej pasty) a falafel (vyprážané guľôčky z rozomletého cíceru, bôbu alebo ich zmesi). Aj židovské kóšer pravidlá podnecujú k vareniu s náhradnými potravinami.

Na Facebooku sa skontaktovala mládež, ktorá sa na Vegan Feste stretla v tričkách s nápismi ako „Mäso rovná sa vražda“ či „Tofu nekričí od bolesti“.

„Mojim rodičom trvalo tri roky, kým prišli na to, že to u mňa nie je len nejaký rozmar, a pochopili, prečo sa nemôžem zúčastniť na rodinných grilovačkách,“ cituje agentúra AFP 16-ročnú Tamar. Vysvetľuje, že sa k tomuto hnutiu pripojila, keď videla video s vegánskym guru Garym Jurofským, ktorý prirovnáva konzumáciu mäsa k holokaustu.

V Izraeli toto prirovnanie brnká na veľmi citlivú strunu. „Preto má vegánstvo u nás takú silnú presvedčovaciu moc,“ myslí si sociológ z Telavivskej univerzity Rafi Grosglik.