Koniec jesene aj blížiaca sa zima by mohli byť k Slovákom mierne. Podľa Štefana Dlhoša zo Slovenského hydrometeorologického ústavu by sa v našej oblasti mohli od dlhodobého normálnu teplotne odchyľovať o plus jeden stupeň. Vzhľadom na hroziace extrémne vysoké náklady na vykurovanie je to dobrá správa.

Predpoveď Š. Dlhoša vychádza z dlhodobejších výhľadov, ktoré pripravuje Európske centrum pre strednodobé predpovede (ECMWF) so sídlom v anglickom Readingu. „Zo štatistického a prognostického hľadiska bude táto zima pravdepodobne relatívne mierna, podobne ako väčšina zím za približne 20 rokov. Občas však motyka vystrelí, ale my momentálne nie sme vo fáze nášho poznania tak ďaleko, aby sme vedeli, kedy to bude,“ poznamenal meteorológ. Zároveň však upozornil, že úspešnosť takýchto predpovedí nie je veľmi vysoká.

Odchýlky boli

Napríklad pripomenul, že všetky predpovede tohto modelu mesiac dopredu za ostatných päť rokov pripúšťali pre našu oblasť odchýlku od dlhodobého normálu buď nulovú alebo kladnú, ani raz zápornú. Napríklad apríl 2021 aj 2022 a máj 2022 boli veľmi studené, hoci vo všetkých troch prípadoch predpoveď hovorila o teplotne nadpriemernom mesiaci.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa