Poslanci Európskeho parlamentu budú v najbližších dvoch mesiacoch na plenárnom zhromaždení v Štrasburgu hlasovať o správe o medzinárodnom obstarávaní, ktorú v štvrtok v Bruseli prijal Výbor EP pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO). Pre TASR to uviedol slovenský europoslanec Ivan Štefanec, ktorý bol v mene frakcie európskych ľudovcov (EPP) spravodajcom pre tento proces.

Podľa jeho slov členovia výboru IMCO ešte minulý týždeň ukončil rokovania k správe o medzinárodnom obstarávaní, čo mu umožnilo, aby vo štvrtok túto správu v mene výboru odovzdal na zaradenie do hlasovania.

Posilnenie právomocí členských štátov

Aj táto iniciatíva pomôže zabrániť spoločnostiam z krajín mimo Európskej únie, aby podliezali ceny na úkor kvality tovarov, čo na jednej strane chráni poctivých podnikateľov a na strane druhej vychádza v ústrety európskym spotrebiteľom.

„Vyšli sme v ústrety členským štátom a posilnili sme ich právomoci, aby bolo možné obstarávať jednoducho, efektívne, no s európskymi garanciami kvality," vysvetlil europoslanec.

Návrh na regulovanie bezpečnosti strojov

Štefanec ako parlamentný spravodajca v marci vo výbore IMCO predstaví návrh ďalšej správy, ktorá je zameraná na regulovanie bezpečnosti strojov v Európskej únii. Upozornil, že táto správa v praxi zaistí, že po 15 rokoch bude táto oblasť aktualizovaná o hľadisko bezpečnosti softvéru a umelej inteligencie.

„Jej cieľom je, aby sme sa aj naďalej v praxi stretávali s bezpečnými technológiami a automatizovanými strojmi, ktorých čoraz viac pribúda," opísal situáciu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas rokovania 40. schôdze Národnej rady SR (NR SR) v stredu 29. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Žilinkova cesta do Ruska by bola škandál, hazarduje s dôveryhodnosťou SR, tvrdia europoslanci