Stav Česka a Slovenska s ohľadom na pandémiu Covid-19 je neporovnateľný. Za posledných 14 dní pribudlo v Česku 115 infikovaných na 10-tisíc obyvateľov. Je to takmer trikrát viac ako na Slovensku. Aj keď minister zdravotníctva a premiér hovoria, že sme za Českom približne dva týždne, nemusí to tak byť.

Dôvodom je posledná dynamika rastu počtu nakazených, ktorá začína klesať. A to v oboch krajinách. Ukazuje sa, že opatrenia, ktoré boli prijaté v októbri, znížili mobilitu, čo sa už prejavuje pozitívnymi signálmi spomalenia šírenia epidémie. Aspoň to tvrdia dáta za posledný týždeň.

Celé video: 

V predminulý týždeň počet prípadov na Slovensku narástol o 77 percent, no minulý týždeň už iba o 24 percent. V Česku je situácia menej priaznivá, no stále s klesajúcou trajektóriou: počet nových prípadov narástol predminulý týždeň o 82 percent, minulý týždeň o 53 percent, vypočítal Ivan Bošňák. 

Ak sa takáto trajektória potvrdí aj na budúci týždeň, znamenalo by to, že vrchol epidémie môže byť blízko. Ak tempo denných prírastkov klesne do záporných hodnôt, bude to znamenať pokles počtu nakazených. A práve to sa už deje v okresoch Námestovo, Dolný Kubín či Bardejov.

TREND.sk · Ivan Bošňák: Zišli sme z českej cesty. Opatrenia začínajú zaberať
premiér Igor Matovič Marek Krajčí Jaroslav Naď
Neprehliadnite

Podvod, zlyhanie a chaos. To je celoplošné testovanie premiéra Matoviča