Americký technologický koncern Meta Platforms dostal v Írsku pokutu vo výške 265 miliónov eur za porušenie zákona na ochranu údajov (GDPR) Európskej únie (EÚ). 

Pokutu koncernu Meta, ktorému patria sociálne siete Facebook a Instagram rovnako ako aplikácia WhatsApp, udelila írska Komisia pre ochranu dát (DPC). Okrem toho nariadila koncernu, aby prijal viacero nápravných opatrení, ktoré neboli špecifikované.

Údaje pol miliardy užívateľov na internete

Komisia začala vyšetrovania po mediálnych správach, že na internete sa objavili údaje viac než 533 miliónov používateľov Facebooku z vyše 100 krajín vrátane ich mien, telefónnych čísiel, dátumov narodenia či emailových adries.

Koncern uviedol, že plne spolupracoval s írskou DPC a vykonal nápravu, aby zabránil podobným incidentom.

To je ďalšia zo série pokút, ktoré DPC udelila koncernu Meta za posledné dva roky. Meta so sídlom v meste Menolo Park v Kalifornii má totiž svoju európsku centrálu v Dubline.

Ďalšie dôležité správy

PK 37 archív Menlo Park - Na archívnej snímke z 28. októbra 2021 logo spoločnosti Meta sa nachádza v centrále spoločnosti v kalifornskom meste Menlo Park. Meta odhalila rozsiahlu dezinformačnú sieť s pôvodom v Rusku, ktorá sa snažila využiť stovky falošných účtov na sociálnych sieťach a desiatky falošných spravodajských webov na šírenie ruskej propagandy o invázii na Ukrajine. Spoločnosť to oznámila v utorok 27. septembra 2022. FOTO TASR/AP

FILE - Facebook's Meta logo sign is seen at the compan
Neprehliadnite

Protimonopolní regulátori EÚ chystajú obvinenia voči firme Meta