IT Asociácia Slovenska (ITAS) a združenie DigitalEurope, ktorého je ITAS členom, vítajú plán Európskej komisie (EK) smerovať 20 percent z prostriedkov z fondu obnovy do digitalizácie, ktorý avizovala predsedníčka EK Ursula von der Leyenová vo svojom septembrovom prejave o stave EÚ.

,,Bolo to jedno z najdôležitejších odporúčaní, ktoré sme Európskej komisii dali," uviedla generálna riaditeľka združenia DigitalEurope Cecilia Bonefeld-Dahlová na margo podielu prostriedkov, ktoré plánuje EK minúť na digitalizáciu. Podľa nej Európa nesmie túto šancu premárniť a treba čím skôr začať s realizáciou plánu. ,,Ak dokážeme peniaze investovať rozumne, máme šancu vyjsť z tejto krízy silnejší ako kedykoľvek predtým," dodala riaditeľka.

VŠADE S PREMIÉROM Július Jakab bol generálnym manažérom OĽaNO, dnes šéfuje úradu vlády.
Neprehliadnite

Fixná suma vyplácaná z Fondu vzájomnej pomoci sa zvýši

Skupina DigitalEurope v júni tohto roka predstavila vlastný plán obnovy, v ktorom stanovila kľúčové oblasti, ako sú digitalizácia malých a stredných podnikov, digitálne zručnosti a vzdelávania, inteligentná energetika a zelené technológie, rýchla a bezpečná konektivita či nové technológie v zdravotníctve. ,,Dobrou správou je, že sa v Európe už niekoľko takýchto projektov realizuje," podotkla Bonefeld-Dahlová.

ITAS ako člen DigitalEurope sa k výzve pripája a podľa prezidenta ITAS Emila Fitoša je zvýšenie prostriedkov na digitalizáciu krok správnym smerom. ,,Už v júni tohto roka sme prostredníctvom oficiálneho listu oslovili viacerých ministrov našej vlády, aby digitalizácii Slovenska venovali náležitú pozornosť. V našej výzve sme pomenovali niekoľko konkrétnych opatrení a riešení, ktoré sme formulovali spoločne s DigitalEurope. Teraz je čas, aby sme prešli od slov k činom," vysvetlil Fitoš.

Novozvolená predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová hovorí k novinárom po zvolení počas snemu strany Za ľudí, 8. augusta 2020 v Trenčianskych Tepliciach. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Remišová: Štátne IT centrum sa stáva skutočnosťou, povedie ho riaditeľ Košice IT Valley

,,Musíme jasne počuť, ako bude vyzerať slovenský plán obnovy," zdôraznil Fitoš s tým, že ITAS chce vedieť, ako bude Slovensko reagovať na záväzok EK investovať do digitalizácie až pätinu prostriedkov z fondu obnovy. ,,Sme presvedčení, že transformačné zmeny sú nutné a pred ich prijímaním by sa mala uskutočniť diskusia s odbornou verejnosťou. Sme pripravení sa do nej zapojiť a naše kapacity sú k dispozícii," uzatvoril Fitoš.