Americký koncern Apple zaznamenal v uplynulom 1. štvrťroku finančného roka 2021/2022 rekordné tržby, ktoré prekonali odhady Wall Street, rovnako ako jeho zisk. A to aj napriek globálnemu nedostatku čipov, ktorý zasiahol firmy na celom svete. Výsledky Apple naznačujú, že rozmach technologických firiem zo začiatku pandémie nového koronavírusu sa ešte nemusí skončiť, aj keď niektorí šampióni, ako napríklad Netflix, už spomaľujú.

Rekordy na všetkých frontoch

„Dosiahli sme rekordy na vyspelých aj rozvíjajúcich sa trhoch, zaznamenali sme rast výnosov vo všetkých našich produktových kategóriách okrem iPadu, o ktorom sme povedali, že jeho dodávky budú obmedzené,“ povedal analytikom generálny riaditeľ Tim Cook.

Zisk Apple za tri mesiace do konca decembra 2021, čo bol 1. štvrťrok jeho obchodného roka 2021/2022, vzrástol na 34,63 miliardy dolárov (31,03 miliardy eur) alebo 2,10 dolárov na akciu z 28,76 miliardy dolárov alebo 1,68 dolárov/akcia v predchádzajúcom roku. Analytici predpovedali koncernu zisk 1,89 dolárov na akciu.

Darilo sa predaju iPhonov a služieb

Tržby za 1. štvrťrok stúpli o 11 percent na nový historický rekord 123,95 miliardy dolárov z 111,44 miliardy dolárov rok predtým, zatiaľ čo analytici očakávali tržby vo výške 118,66 miliardy dolárov.

Tržby podporil predovšetkým medziročný nárast predaja telefónov iPhone a služieb. Konkrétne tržby z predaja smartfónov sa v sledovanom období zvýšili na 71,63 miliardy dolárov zo 65,60 miliardy dolárov v minulom roku. Tržby zo služieb vzrástli na 19,52 miliardy dolárov z 15,76 miliardy dolárov.

„Rekordné výsledky za uplynulý štvrťrok umožnila naša najinovatívnejšia zostava produktov a služieb,“ vyhlásil Cook. „Teší nás, že vidíme odozvu od zákazníkov z celého sveta v čase, keď zostať v spojení nebolo nikdy dôležitejšie. Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme pomohli vybudovať lepší svet – napredujeme smerom k nášmu cieľu stať sa uhlíkovo neutrálnymi v rámci nášho dodávateľského reťazca a produktov do roku 2030 a dosahujeme pokrok v našej práci v oblasti vzdelávania a rasovej rovnosti a spravodlivosti," dodal.

Problémy v dodávateľskom reťazci trvajú

Predstavenstvo spoločnosti Apple oznámilo za minulý rok hotovostnú dividendu vo výške 0,22 dolárov na akciu.

Apple zároveň uviedol, že problémy v dodávateľskom reťazci, ktoré narušili výrobu, sa ešte neskončia, ale v nasledujúcich mesiacoch očakáva ich menší vplyv. „Sú tam nejaké povzbudivé signály," skonštatoval Cook.

Napriek volatilite na trhoch sa Apple stal prvou americkou spoločnosťou, ktorá dosiahla trhovú hodnotu 3 bilióny dolárov začiatkom januára. Napätie medzi Washingtonom a Pekingom, ako aj ukrajinská kríza však odvtedy zvýšili nervozitu trhu, pričom v uplynulých dňoch došlo na trhoch k veľkým výkyvom.

Ďalšie dôležité správy

iPhone 12
Neprehliadnite

Apple plánuje spustiť novinku, iPhone bude možné použiť aj ako platobný terminál