Island vydal prvé potvrdenia o očkovaní proti covidu-19. Agentúre AFP to v utorok potvrdili miestne úrady. Certifikáty majú ľuďom uľahčiť cestovanie. Island podľa AFP patrí k prvým krajinám zavádzajúcim túto prax.

Téma „očkovacích cestovných pasov“ je predmetom debát aj v Európskej únii. Island jej členom nie je, je však členom takzvaného schengenského priestoru voľného pohybu. Štáty EÚ uvažujú o tom, že by pred letnou turistickou sezónou mohli zaviesť spoločné očkovacie certifikáty, ktoré by uľahčili cestovanie v rámci schengenského priestoru.

Podľa portugalského predsedníctva EÚ medzi krajinami prevláda názor, že najprv je potrebné pokročiť v očkovaní a tiež zabezpečiť, aby neboli diskriminovaní neočkovaní ľudia.

JB 32 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Bruseli 16. decembra 2020. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok oznámila, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v Európskej únii sa začne 27. decembra. Informovala o tom agentúra AFP.
Neprehliadnite

Podľa von der Leyenovej sa v lete bude cestovať s očkovacími pasmi a testami

Asi 4 800 ľudí, ktorí už na Islande dostali dve dávky vakcíny proti covidu-19, má teraz nárok na digitálne certifikáty, o ktoré môžu žiadať prostredníctvom internetovej služby spustenej minulý štvrtok, oznámilo AFP islandské ministerstvo zdravotníctva.

„Cieľom je uľahčiť pohyb medzi krajinami, aby jednotlivci mohli pri hraničných kontrolách predložiť osvedčenie o očkovaní, a boli tak oslobodení od obmedzujúcich opatrení na hraniciach v súlade s pravidlami danej krajiny,“ uviedlo ministerstvo.

Pre islandského držiteľa je užitočnosť týchto osvedčení teraz len teoretická, pretože ich platnosť nie je medzinárodne uznávaná. To sa ale môže zmeniť. Samotný Island je pripravený vpúšťať na svoje územie bez kontrol držiteľov očkovacích pasov z krajín EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru.

JB 31 Dubaj - Zamestnanec hotela s ochranným rúškom na zabránenie šíreniu nového koronavírusu servíruje kávu v hotelovom bare v hoteli Rove City Centre Hotel v Dubaji 6. júla 2020. Spojené arabské emiráty (SAE) opäť otvárajú svoje hranice pre turistov, ktoré boli zavreté štyri mesiace pre pandémiu nového koronavírusu. FOTO TASR/AP

In this Monday, July 6, 2020 photograph, an employee wearing a mask due to the coronavirus pandemic prepares to serve guests coffee at the Rove City Centre Hotel  in
Neprehliadnite

Ľudia očkovaní proti Covid-19 sa v Dubaji môžu najesť lacnejšie

S návrhom na zavedenie očkovacích osvedčení v EÚ prišli tento mesiac premiéri Grécka či Portugalska, ktorých krajiny rovnako ako ďalšie juhoeurópske štáty majú z turistického ruchu výraznú časť rozpočtových príjmov. Ľudia, ktorí sa budú môcť preukázať očkovaním proti covidu-19, majú mať podľa ich predstáv otvorenú cestu do všetkých únijných krajín a nemali by byť nútení k testom či karanténám.