„Predovšetkým chcem brániť národnú suverenitu,“ povedala premiérka pre americkú agentúru Bloomberg. „Záleží nám na tom, aby sme mohli rozhodovať o tom, ako sa bude pôda rozvíjať a využívať,“ dodala.

Premiérka chce presadiť na Islande prísnejšie podmienky pre kúpu pôdy cudzincami. Lokálny server Iceland Monitor citoval jej vyjadrenie, že pre taký malý národ, akými sú Islanďania, má zmysel zaoberať sa tým, prečo nie je stanovený nijaký limit pre rozlohu pozemkov, ktorú môžu kúpiť cudzinci.

Portál iDnes uviedol, že subjekty, ktoré nepatria do Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), potrebujú na kúpu pozemkov na Islande výnimku od ministerstva spravodlivosti. Európski investori tento súhlas nepotrebujú, ale musia splniť niekoľko podmienok.

Island je ostrov v Severnom mori medzi Európou a Amerikou. Krajina s rozlohou 102 775 štvorcových kilometrov má podľa odhadu z 1. marca tohto roku vyše 350-tisíc obyvateľov. Z populácie sa 91 percent hlási k islandskej národnosti. Druhým najpočetnejším etnikom sú Poliaci, ktorých sú štyri percentá. Zvyšných päť percent sa hlási k iným národnostiam.

Island patrí medzi bohaté krajiny. Pri hrubom nominálnom ročnom domácom produkte 21,38 miliardy eur pripadá na obyvateľa vyše 75-tisíc eur. Ním sa krajina zaraďuje na piate miesto na svete.